Jump to content
Ancient

Katie Melua

Recommended Posts

Ketevan „Katie” Melua (ur. 16 września 1984 w Kutaisi, ZSRR), brytyjska piosenkarka urodzona w Gruzji, tworząca w języku angielskim.

Większość dzieciństwa i młodość spędziła w Irlandii Północnej. Jej pierwszy album Call Off the Search ukazał się w 2003 i wszedł na pierwsze miejsca brytyjskich list przebojów.

Jej utwory są wykonywane głównie w stylu Jazz -u, też znajdzie się trochę Blues -a.

Katie nigdy nie chciała być piosenkarka ani kompozytorką, gdy miała 13 lat chciała zostać politykiem lub historykiem i nieść pokój na świecie. Od dzieciństwa słuchała rożnych gatunków muzycznych, wliczając w to Queen, Joni Mitchell, Boba Dylana, irlandzką muzykę ludową oraz muzykę indiańską. Kiedy dowiedziała się, że Eva Cassidy nie żyje, napisała „Faraway Voice” jako hołd dla tej artystki.

 

Mnie podoba się sposób wyrażania się o zagadnieniach współczesnego życia, o społeczności, sporo jest o miłości, o rodzinie, trochę o nauce, wyjątkowo to odczuwam w tekstach.

 

[video=youtube]

Najbardziej znany utwór :)

 

[video=youtube]

Jeden z nowszych

 

[video=youtube]

Znany tytuł, piękny utwór w oryginale, jak i ten.

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=oy5r6FVjC0s

Share this post


Link to post
Share on other sites

ładnie śpiewa. moja ulubiona piosenka to

 

w sumie kiedyś usłyszałam to w radio i zaczęłam szukać kto to śpiewa. i tak trafiłam na jej inne piosenki. polubiłam i czasami słucham. do moich ulubieńców nie należy, ale bardzo ją lubię :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja ulubiona piosenka to ta co Evi :P

 

Mhm, lubię, ale słucham od czasu do czasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja to z początku znałem właśnie Spider Web i Nine Milion Bicycles, dopiero nie dawno trochę później niż NW, się przekonałem, że może warto, no i warto było. Nie sposób mi określić, który utwór lepszy.

Chociaż lubię posłuchać

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeczesywałam forum w poszukiwaniu jakiegoś ciekawego wątku do odgrzania - i znalazłam Katie. Nie wiem właściwie, jak to się stało, że nie udzielałam się tu wcześniej, ale czas to naprawić. Chciałam nawet zacząć od ulubionych piosenek, kiedy okazało się, że ich tak strasznie dużo... Nawet kiedy pominąć te, które wymieniliście wcześniej. Dlatego skupiłam się i wybrałam najlepsze z najlepszych (bez kultowego Spider's Web), top 10, w kolejności losowej:

[spotify]spotify:track:1K9ZdFYO98yM1ZL7BX9Ydn[/spotify] Piękna, smutna ballada. Nie da się przestać słuchać. Śpiewać też nie.

[spotify]spotify:track:3REvTL73lsUwNsPBmeV5nn[/spotify] Przyjemna, choć dźwiękowo niespecjalna - za to tekstowo cudowne, błyskotliwe spojrzenie na film i jego artystów w XX-leciu międzywojennym.

[spotify]spotify:track:6eELwboCOj0yKL8eUjRrxZ[/spotify] Drugi, obok Spider's Web, cudowny klasyk Katie. Znam od lat i ciągle mnie zachwyca.

[spotify]spotify:track:7FxyTKoymlVKXCYBdniHTR[/spotify] Chyba mój ukochany utwór. Genialne brzmienie, ciekawy tekst...

[spotify]spotify:track:04QHDwZFpE7HE9Bb3xxpNs[/v[/spotify] Kolejna cudowna ballada. Zupełnie jakby Katie została stworzona do takich ballad. No i do bluesa, oczywiście.

[spotify]spotify:track:3gccnCrtS1JuS50tZlo6bM[/spotify] Tak jak głosi tekst, all you need is two bare feet. Piosenka tak przyjemnie porywająca, zwłaszcza razem z teledyskiem (znów stylizowanym na lata trzydzieste! ♥), że chyba każdy musi chociaż potupać nogą. :)

[spotify]spotify:track:6BDYXxRfipjBgcxmvCtLxu[/spotify] Ta piosenka melodycznie może już zakrawa na pop, za to tekst - wręcz przeciwnie. Naprawdę, kto zaczyna piosenkę słowami: Broken people get recycled...? Chyba tylko Katie.

[spotify]spotify:track:4EvXXb2GGfJHA1TG67jfPD[/spotify] Stworzona do bluesa Katie śpiewa o... bluesie. W bluesowej piosence. I robi to cudownie.

[spotify]spotify:track:3rfuQSKeJqqOUTXBsGjFal[/spotify] I, ponieważ Spotify nie dysponuje błyskotloiwym Plague of Love, kolejna ballada. A że te jej miłosne ballady są nieprzecukierkowane, I'm not even sorry.

 

I bonus, też nie występujący na Spotify, z ostatniej płyty, Ketevan:

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=c81XVSubJ4Y

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.