Tarja Turunen

Tarja Soile Susanna Turunen-Cabuli (ur. 17 sierpnia 1977) – fińska wokalistka oraz była wokalistka zespołu Nightwish, w którym udzielała się przez pierwsze 5 płyt. Tarja dysponuje sopranem lirycznym sięgającym trzech oktaw. Aktualnie zajmuje się swoją solową karierą.


 

Tarja o sobie

Zaczęłam śpiewać z pomocą mojej nauczycielki i brałam prywatne lekcje pianina kiedy byłam w niższych klasach szkoły podstawowej. W wyższych klasach zaczęłam grać na flecie w szkole muzycznej. Po ukończeniu najwyższych klas rozpoczęłam naukę w muzycznej szkole średniej w Savolinna, ucząc się śpiewu klasycznego i teatru muzycznego jako głównych przedmiotów. Potem poszłam na akademię Sibeliusa studiować muzykę kościelna, specjalizując się w śpiewie klasycznym


Informacje

  • Imię i nazwisko: Tarja Turunen
  • Data urodzenia: 17 sierpnia 1977
  • Filozofia życiowa: „Uśmiech :)”
  • Najgorszy koszmar: Obudzić się jednego dnia i stracić głos.

Odejście z zespołu

21 października 2005 odbył się ostatni koncert promujący piąty album zespołu Once, który zarejestrowano i wydano później na DVD End of an Era. Po koncercie zespół wręczył Tarji list, który miała otworzyć następnego dnia. Tego samego dnia jego treść ukazała się również na oficjalnej stronie zespołu. Członkowie Nightwish poinformowali o zakończeniu współpracy z Tarją i jej mężem Marcelo Cabuli, argumentując to tym, że para zbytnio skupiała się na pieniądzach i sferze materialnej. Przetłumaczony list można przeczytać tutaj.


 

 

Ulubione

Jedzenie

Kurczak

Napój

Wytrawne, delikatne czerwone wino

Film

Gladiator

Muzyka

Każdy typ muzyki, od klasyki po hard rocka.

Reżyser

Ridley Scott

Program TV

Nie oglądam zbyt wiele telewizji, przeważnie wiadomości albo najlepsze filmy w weekend.

Aktor/aktorka

Russel Crowe

Książka

RT

Autor

Mika Waltari

Zespoły

Ciężko mi wymienić najlepszy. Jest wiele dobrych zespołów.

Albumy

Gladiator Soundtrack

Piosenka

Von ewiger Liebe by Brahms

Pora roku

Wiosna


 

Źródło: Nightwish.com | Opracowanie: Adrian, Tłumaczenie: Adrian, Maciek