Sami Vänskä

Sami Vänskä (ur. 26 września 1976) – fiński gitarzysta basowy. W wieku 7 lat zaczął pobierać prywatne lekcje gry na gitarze. W latach 1994 – 1997 grał wraz z Tuomasem Holopainenem w grupie Nattvindens Gråt a rok później został członkiem Nightwish. W 1999 z zespołem bluesowym Root Remedy nagrał ich debiutancki album. W 2001 roku Sami rozstał się z Nightwish z powodu różnic muzycznych.

Sami o sobie

Zacząłem grać na basie w ramach prywatnych lekcji. W tym czasie grałem w kilku zespołach, głównie metalowych. Przed Nightwishem udzielałem się, podobnie jak Tuomas, w Nattvindens Gråt.


Informacje

  • Imię i nazwisko: Sami Vänskä
  • Data urodzenia: 26 września 1976
  • Filozofia życiowa: Brak.
  • Sprzęt: Ampeq amp, Ampeq cabinet and Spector bass.
  • Najgorszy koszmar: Nie mam koszmarów

 

Odejście z zespołu

W 2001 roku w zespole panowała napięta atmosfera, w wyniku której Sami musiał odejść. Wypowiedź Tuomasa na ten temat:

Pierwsze o czym pomyślałem, to to, że jeśli Nightwish miał nadal istnieć, ja i Sami nie mogliśmy pracować w tym samym zespole. To był fakt a innym faktem było, że nie potrafiłem mu tego powiedzieć. Nie wiem, czy jestem za łagodny czy za tchórzliwy, ale nie mogłem mu tego zrobić. Był moim przyjacielem przez dziesięć lat i nie potrafiłem mu tego powiedzieć. Po prostu nie mogłem być w tym samym zespole z nim i musiał odejść. Raczej odszedłbym sam od całego zespołu, niż powiedział mu to w twarz. To jedna z rzeczy, których żałuję najbardziej w całym życiu, że nie potrafiłem mu tego powiedzieć osobiście… Będę tego żałował do końca życia. To była podła rzecz. Jako przyjaciel i kumpel z kapeli powinienem był mu to powiedzieć osobiście. To byłoby uczciwe – delikatnie mówiąc. To był błąd, ale co możesz poradzić? Erno zadzwonił i powiedział Samiemu. Przyszedł się ze mną zobaczyć. Rozmawialiśmy o tym jak sprawy stoją przez około godzinę. Sami powiedział: OK i odszedł. Od tego czasu nie rozmawialiśmy.


 

Ulubione

Jedzenie

Pizza

Picie

Do jedzenia piję wodę, a gdy chcę się upić – piję piwo.

Film

Lot nad kukułczym gniazdem

Reżyser

Jack Nicholson

Książka

Talizman

Zespoły

Rush, Primus, RHCP, Death, Pantera, Manowar…

Albumy

Jest ich wiele, to zależy…

Piosenki

Jest ich wiele, to zależy…

Pora roku

Lato


 

Źródło: Nightwish.com | Opracowanie: Adrian