World Tour of the Century

Informacje

World Tour of the Century – druga światowa trasa koncertowa promująca czwarty album zespołu Century Child. Trasa ta była debiutem Marco z Nightwish, który zastąpił Samiego. Na tej trasie powstało DVD End Of Innocence wraz z limitowanym CD na żywo z koncertu Summer Breeze Open Air Festival w Niemczech.
Pod koniec 2002 zespół zrobił sobie 3 miesięczną przerwę podczas której Tarja uczęszczała do konserwatorium muzycznego w Niemczech, a pozostali członkowie Nightwish grali wraz z innymi zespołami: Tuomas z For My Pain…, Marco z Tarotem, Jukka z Sethianem i Emppu z Brother Firetribe. Trasa zaczęła się ponownie w 2003.
Na tej trasie Nightwish pojawił się po raz pierwszy w USA, Słowacji, Anglii i Norwegii. Zagrał również na wielkich festiwalach w Europie jak Lowlands w Holandii czy Bloodstock w Wielkiej Brytanii.

Skład

Członkowie zespołu

  • Tarja Turunen – wokal
  • Tuomas Holopainen – keyboard
  • Emppu Vuorinen – gitara prowadząca
  • Marco Hietala – bas, męski wokal
  • Jukka Nevalainen – bębny i perkusja

Ciekawostki

Dojście nowego aczkolwiek doświadczonego muzyka spowodowało, że z miejsca stał on się osobą prowadzacą koncerty i niemal liderem koncertowego oblicza zespołu.
Jako intro uzywany był zazwyczaj utwór Mythodea part 1 Vangelisa, natomiast koncerty zamykało słynne Now We Are Free Hansa Zimmera z muzyki do Gladiatora.
W utwór Wishmaster zespół wplatał riffy z Black Night Deep Purple i Enter Sandman Metalliki.
Jest to pierwsza trasa, na której Emppu prezentuje swą purpurową gitarę ESP używając obniżonego strojenia (D).

Covery koncertowe

Utwór Autor oryginału
Crazy Train Ozzy Osbourne
Don’t Talk To Strangers Dio
Wild Child W.A.S.P.

O trasie

Informacje Szczegóły
Czas trwania trasy: 22 czerwca 2002 – 27 września 2003
Liczba koncertów: 59
Zasięg: Finlandia, Niemcy, Chile, Argentyna, Meksyk, Brazylia, Węgry, Rosja, Korea Południowa, Belgia, Austria, Hiszpania, Francja, Holandia, Szwecja, Węgry, Słowenia, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania, USA, Kanada
Zespoły supportujące: After Forever, Charon, Lordi

Opracowanie: Adrian, Maciek