Oświadczenie w sprawie Anette

Oficjalne oświadczenie Nightwish w sprawie Anette Olzon. Umieszczone na fińskiej wersji strony zespołu, pod wpływem wypowiedzi prasowych Anette z dnia 19 grudnia 2013 roku.
Witajcie w pralni.

Wywiad, którego udzieliła nasza była wokalistka Anette w magazynie Me Naiset, był pełen przekręconych prawd i oczerniania nas. „Kobieta przeciwko Neandertalczykom” – to bardzo łatwe ustawienie sprawy, tak aby czerpać korzyści z całej naszej medialnej historii.

Rozstanie z Anette nie nastąpiło z powodu ciąży czy choroby. Odkryliśmy, że jej osobowość nie pasuje do naszej zapracowanej społeczności, a wręcz jej szkodzi.

Pewne twierdzenia możemy z łatwością obalić:

Twierdzenie: Na chwilę przed rozstaniem Anette powiedziała Tuomasowi o ciąży.

Prawda: Anette opowiedziała całemu zespołowi o swej ciąży tydzień wcześniej w Montrealu. Wszyscy składali jej gratulacje i Anette sama zaproponowała zatrudnienie zastępczej wokalistki, jeśli nie będzie w stanie ogarnąć tego wszystkiego, co mieliśmy ustalone. Potem zmieniła zdanie i zaczęły się komplikacje. Obawa o utratę pozycji i pieniędzy, wydaje się być oczywista.

Twierdzenie: Męska część zespołu o wszystkim decydowała.

Prawda: Ani Tuomas ani żaden inny członek zespołu, sam w pojedynkę nigdy nie podejmuje decyzji, gdzie wyjeżdżamy i kiedy. Zawsze była dyskusja wewnątrz grupy i wspieranie się, także na płaszczyźnie prywatnej. Również w stosunku do Anette. Menedżerowie i promotorzy dyskutowali o możliwych koncertach, wydaniach albumów itd. Życzenia członków zespołu również były brane pod uwagę. Wszystkie detale były negocjowane z Anette i jej menedżerem. Jesteśmy w posiadaniu maili.

Żeby życie na trasie przebiegało w miarę znośny sposób, rozsądnym jest i właściwym, żeby utrzymywać komfortowe relacje na gruncie osobistym. Bazując na tych ustaleniach, Anette została zwolniona z konieczności udzielania wywiadów i brania udziału w spotkaniach z fanami. Ona i jej rodzina miały własny autobus i kierowcę, zarówno na trasie po Europie jak i w Ameryce. Te wydatki były opłacane przez naszą organizację, nie przez Anette lub jej firmę. Inni członkowie zespołu nie korzystali z podobnych udogodnień.

Twierdzenie: Pozostałe przychody szły bezpośrednio tylko do męskiej części zespołu.

Prawda: Anette i jej firma dostawały jedną piątą całości podczas trasy i wszystkiego, co razem z nią robiliśmy. Nie mamy powodu, aby kłamać, ponieważ ta sprawa przyniosła już wysyp najróżniejszych rzeczy dla nas wszystkich. Finanse grupy zawsze były do wglądu, prowadzone uczciwie i własnoręcznie. Kwity istnieją. Natomiast jak każdy z członków zespołu wydawał swoją część, jest kwestią jego własnej odpowiedzialności.

Nie mamy woli ani chęci, aby dalej to komentować. Pranie brudów jest męczące. Pamiętajcie, pomagajcie w tym swoim paniom – tylko okazjonalnie.

All the boys of Nightwish


Źródło: Nightwish.com | Tłumaczenie: Maciek