Once Upon a Tour

Once Upon a Tour

Informacje

Once Upon a Tour – trzecia światowa trasa, promująca piąty album zespołu Once. Sukces tego wydawnictwa spowodował, że Nightwish mógł odwiedzić kraje, w których nie występował nigdy wcześniej: Kolumbia, Ekwador, Szkocja, Estonia, Grecja, Rumunia, Dania, Japonia, Australia, Portugalia i Słowenia. Druga część trasy w USA została anulowana przez Tarję, która odwołała jeszcze kilka koncertów w Australii.
Trasę zakończył koncert w Hartwall Areena w Helsinkach, który został zarejestrowany i wydany później jako DVD End of an Era. Po koncercie członkowie zespołu wręczyli Tarji list otwarty, w którym poinformowali ją i jej męża o zakończeniu współpracy – była to więc ostatnia trasa koncertowa Tarji z Nightwishem.

Skład

Członkowie zespołu

  • Tarja Turunen – wokal
  • Tuomas Holopainen – keyboard
  • Emppu Vuorinen – gitara prowadząca
  • Marco Hietala – bas, męski wokal
  • Jukka Nevalainen – bębny i perkusja

Muzycy sesyjni podczas trasy

  • John Two-Hawks – męski wokal, fletnia pana

Ciekawostki

To ostania trasa, na której zagrano jakiś utwór z pierwszej płyty (Elvenpath), ostatni raz zagrano też Stargazers.
Jako intro zazwyczaj używane były: Hold the Ice/Budget Meeting z muzyki do Króla Artura, Red Warrior z soundtracku do Ostatniego Samuraja oraz okazjonalnie puszczano używany już wcześniej główny motyw z Crimson Tide. Jako outro natomiast służył utwór All of Them z Króla Artura. Ewenementem jest, że wszystkie te kompozycje są autorstwa Hansa Zimmera, który w ten sposób niemal patronował trasie.
Emppu po raz ostatni używał dwóch gitar naprzemiennie. Purpurowe ESP jako podstawowa gitara i biały Washburn do starszych lżejszych kawałków, sprzed ery Century Child.
Na występach halowych zespół używał ogromne ilości pirotechniki i masę confetti. Nightwish z polotem wykonywał utwory na koncertach, wplatając nieraz nawiązania do twórczości innych artystów, na przykład kończąc Wishmastera słynnymi riffami z The Trooper Iron Maiden.

Covery koncertowe

Utwór Autor oryginału
High Hopes Pink Floyd
Symphony of Destruction Megadeth

Koncert w Polsce

29 maja 2005 zespół po raz pierwszy wystąpił na polskiej ziemi u boku Iron Maiden na Mystic Festivalu w Chorzowie. Mimo upału i krótkiego setu, zaskarbili sobie publiczność, a dla fanów w Polsce, którzy tłumnie stawili się na stadionie, była to pierwsza okazja do zobaczenia zespołu w naszym kraju.

Podsumowanie

Informacje Szczegóły
Czas trwania trasy: 22 maja 2004 – 21 października 2005
Liczba koncertów: 130
Zasięg: Finlandia, Estonia, Holandia, Szwecja, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Wielka Brytania, Norwegia, USA, Austria, Węgry, Włochy, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Belgia, Romania, Argentyna, Meksyk, Kanada, Kolumbia, Ekwador, Dania, Japonia, Australia, Norwegia, Polska, Czechy, Słowenia
Zespoły supportujące: Sonata Arctica, Timo Rautiainen Trio, Niskalaukaus, Lullacry, Tristania


Opracowanie: Adrian, Maciek