Oceanborn Europe Tour

Oceanborn Europe Tour

Informacje

Oceanborn Europe Tour – trasa koncertowa promująca drugi album zespołu Oceanborn. Nightwish supportował niemiecki heavy metalowy zespół Rage. Okazyjnie Tapio Wilska pojawiał się na scenie by wykonać utwory The Pharaoh Sails To Orion oraz Devil And The Deep Dark Ocean. Po raz kolejny lider zespołu, Tuomas Holopainen, wykonywał wraz z Tarją utwory Beauty And The Beast i Astral Romance. Latem Nightwish wystąpił na kilku festiwalach w ramach Summer od Wilderness.

Skład

Członkowie zespołu

  • Tarja Turunen – wokal
  • Tuomas Holopainen – keyboard, męski wokal
  • Emppu Vuorinen – gitara prowadząca
  • Sami Vänskä – bas
  • Jukka Nevalainen – bębny i perkusja

Muzycy sesyjni podczas trasy

  • Tapio Wilska – męski wokal

Ciekawostki

Choć trasa zaczeła się w Finlandi to następnie byłą pierwszą trasą wychodzacą poza rodzimy kraj zespołu, a zarazem jest to jedyne tournee w historii gdzie Nightwish pełnił rolę aktu otwierającego. Zespołem, którego koncerty otwierał w Europie był niemiecki Rage. W składzie tej grupy występował Mike Terrana, który bliżej zapoznał się wtedy z Tarją Turunen, co zaskutkowało potem udziałem w jej karierze solowej (Beauty and the Beat).

Na wielu koncertach ze względu na krótki set, zespół grał tylko pierwszą część Passion and the Opera, a cała setlista skupiała się zazwyczaj niemal wyłącznie na kawałkach ze świeżo wydanego Oceanborn.

Podczas jednego z koncertów zaprezentowano akustyczną wersję Astral Romance, zagraną jedynie na instrumentach klawiszowych.

Koncert w Polsce

13 listopada 1999 roku zaplanowany był koncert zespołu w katowickim Megaclubie. Zaczęto nawet prowadzić sprzedaż biletów, jednak z powodu nałożenia się terminu z wizytą papieża, koncert został odwołany.

O trasie

Informacje Szczegóły
Czas trwania trasy: 21 stycznia 1999 – 12 grudnia 1999
Liczba koncertów: 59
Zasięg: Finlandia, Niemcy, Polska, Holandia, Belgia, Hiszpania, Szwajcaria, Włochy, Austria,
Zespoły supportujące: Brak


Opracowanie: Adrian, Maciek