Imaginaerum World Tour

Imaginaerum World Tour

Informacje

Imaginaerum World Tour – piąta, światowa trasa koncertowa zespołu Nightwish promująca album ich siódmy studyjny album Imaginaerum.
Trasa rozpoczęła się w Los Angeles 21 stycznia 2012 roku. Przed pierwszym oficjalnym występem w USA zespół zagrał sekretny koncert jako Rubber Band Of Wolves w Key Club w Hollywood 19 stycznia 2012.
28 września w Denver, Colorado, Anette Olzon zachorowała i została odwieziona do szpitala. Zespół nie odwołał koncertu, a wokalistkę zastąpiły Elize Ryd i Alissa White-Gluz z supportu – grupy Kamelot. Anette po raz ostatni wystąpiła z zespołem 29 września w Salt Lake City, Utah. Nightwish zatrudnił holenderską wokalistkę Floor Jansen (After Forever, ReVamp) by dokończyć trasę koncertową. Po raz pierwszy Nightwish zagrał wszystkie koncerty bez wyjątku, z dodatkowym muzykiem Troyem Donockleyem.
Grupa odwiedziła w trakcie trasy pięć kontynentów, jeden z ostatnich koncertów na Wacken Open Air zostanie wydany na DVD, był to także największy koncert w trakcie całego tournee. Trasę zakończył występ na fesiwalu M’era Luna 11 sierpnia 2013 roku.

Skład

Członkowie zespołu

  • Anette Olzon – wokal (do 1 października 2012)
  • Tuomas Holopainen – keyboard
  • Marco Hietala – bas, męski wokal
  • Emppu Vuorinen – gitara prowadząca
  • Jukka Nevalainen – bębny i perkusja

Muzycy sesyjni podczas trasy

  • Floor Jansen – wokal (w zastępstwie Olzon, od 1 października 2012)
  • Troy Donockley – dudy, flety, flażolety, dodatkowy wokal

Ciekawostki

Jedynymi utworami granymi na każdym koncercie były: Storytime i I Want my Tears Back, pozostałe kawałki się rotowały. Najrzadziej granym utworem był The Escapist, tylko raz. Przez setlistę przewineło się łącznie 35 utworów, nie zagrano niczego z pierwszych dwóch płyt.
Zespół przedstawił nowe aranżacje starych utworów w poszerzonym składzie z Troyem Donockleyem, tyczy się to Come Cover Me i Nemo. Ten ostatni bywał też prezentowany w ciekawej akustycznej wersji. Zanotowano też powrót do kilku dawno nie granych utworów, jak Bless the Child czy She is my Sin. Pojawiały się też zmienione wersje innych (wydłużony Amaranth z Marco).
Na europejskiej części trasy grupa pokazała niespotykaną dotychczas oprawę wizualną. Na którą składało się na przykład Taikatalvi śpiewane na bujanym fotelu, kurtyna zasłaniająca zespół podczas Storytime, czy różne projekcje podczas utworów. Założeniem grupy było, aby koncerty bardziej przypominały spektakl teatralny niż zwykłe rockowy show. Na tej trasie instrumenty klawiszowe Tuomasa zostały obudowane tak, aby przypominać steampunkowe organy.
Jako intro służyły Taikatalvi (koncerty halowe i premiera filmu) bądź Finlandia z Troyem (początek trasy i letnie festiwale). W drugiej części trasy za intro służył eksploatowany już na poprzednich trasach główny motyw z Crimson Tide Zimmera. Outrem natomiast był zawsze tytułowy kawałek z płyty Imaginaerum.

Covery koncertowe

Utwór Autor oryginału
Finlandia Jean Sibelius
Show Me How To Die Battle Beast
Mug of Brown Ale (tradycyjna melodia)

Koncert w Polsce

2 czerwca 2012 grupa zagrała dla nas po raz trzeci, dając koncert w ramach warszawskich Ursynaliów. Niestety organizatorzy nie przewidzieli dla zespołu długiego setu. Czekający wiele godzin fani, późno w nocy doczekali się swoich ulubieńców, którzy mimo nie sprzyjających okoliczności dali żywiołowy koncert okraszony dużą ilością pirotechniki.

Podsumowanie

Informacje Szczegóły
Czas trwania trasy: 19 stycznia 2012 – 11 sierpnia 2013
Liczba koncertów: 104 (55 z Anette Olzon, 48 z Floor Jansen, 1 z gościnnymi wokalistkami)
Zasięg: USA, Finlandia, Rosja, Ukraina, Szwecja, Dania, Holandia, Niemcy, Belgia, Francja, Luksemburg, Szwajcaria, Włochy, Austria, Węgry, Czechy, Słowenia, Polska, Wielka Brytania, Słowacja, Hiszpania, Norwegia, Kanada, Meksyk, Portoryko, Kostaryka, Peru, Brazylia, Argentyna, Australia, Nowa Zelandia, Japonia.
Zespoły supportujące: Amorphis, Dommin, Poisonblack, Battle Beast, Eklipse, Triosphere, Kamelot, Sabaton, Pain, Black Majesty, Eyefear, Darker Half.


Opracowanie: Adrian, Maciek