Jump to content
NightwishAnka

Wintersun

Recommended Posts

Wintersun -

a) Historia :

W 2004 roku Jari Mäenpää odszedł z Ensiferum , by założyć nowy zespół . Samodzielnie nagrał pierwszą płytę , na której śpiewa , gra na basie , gitarze elektrycznej i klawiszach , skomponował też całą muzykę i napisał wszystkie teksty piosenek , tylko na perkusji zagrał Kai Hahto . Płytę zatytułował Wintersun i taką też nazwę przyjęła cała grupa . Wkrótce do składu dołączył basista Jukka Koskinen i gitarzysta Teemu Mäntysaari . Grupa mogła rozpocząć koncertowanie . W 2010 roku rozpoczęto tworzenie nowej płyty . W 2011 roku ukazał się pierwszy teledysk zespołu do piosenki "Beyond the dark sun " . Płyta "Time" ukazała się w 2012 roku . Obecnie z różnych przyczyn przeciągają się prace nad kolejnym albumami .

(Kolejne wielgaśne wyjaśnienie Jari'ego tym razem z dnia wczorajszego :

)

b) Muzyka :

Jak określa to Jari: „To naprawdę nie jest death metal. Trudno to dopasować do konkretnego gatunku, ponieważ jest tu wiele wariacji. Ale aby to opisać muzykę mojego zespołu, powiedziałbym coś w stylu: Extreme Majestic Technical Epic Melodic Metal.”

Zapraszam do słuchania :) :

[video=youtube]

[video=youtube]

[video=youtube]

[video=youtube]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwielbiam Wintersun i Jariego. Niemal nieprzerwanie od 3 miesięcy męczę "Time I", w szczególności "Sons of Winter and Stars" i "Time". Poprzedni album też jest dobry, kocham "Beyond the Dark Sun" i "Sleeping Stars". Oprócz tego lubię wszystkie prawie ich utwory. Jari ma wspaniały głos, bardzo on pasuje do stylu w którym gra. No i w Wintersun gra Kai, który teraz zastąpi Jukkę. Cieszę się z tego, że to akurat jego wybrał, bo Kai bardzo dobrze gra na perkusji, co można zobaczyć na nagraniach chłopaków ze studia.

No i nie da się ukryć, że członkowie Wintersun mają bardzo ładne włosy. :3

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po krótkiej przygodzie z Ensiferum i zachwycie ich "White storm"

trafiłam w klimat Wintersun i " "Beyond the Dark Sun"- do tego kawałka wracam dość często. nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że Kai będzie kiedyś częścią NW.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Także słucham Wintersun od lat. Osobiście wolę Ensiferum (który już od lat jest moim ulubionym zespołem). Osobiście bardzo lubię kapele w stylu Wintersun i Ensiferum, głównie ze względu na wokal i teksty. Każdy utwór to epicka opowieść, niekiedy wspaniałem baśnie. Aż chce się wziąć fiolkę wina i pójść zimą do lasu w poszukiwaniu troli i goblinów.

Do tej dwójki wrzucam sobie jeszcze Amon Amarth i wyruszam w trasę. Szczególnie zimą... zwłaszcza do lasu...zazwyczaj bez wina ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odkąd Kai Hahto jest w obozie Nightwish, Wintersun pewnie jest bliższe wielu fanom NW ;). Zawsze ich lubiłem, zresztą cenię grupy, które wymykają się klasyfikacjom. Nie będę pewnie oryginalny, jeśli powiem, że moim faworytem w twórczości Wintersun jest Sons Of Winter And Stars. :)

 

Co do debiutu, to nie jest on tak odległy od tego, co prezentowało wczesne Children of Bodom, różnicą jest więcej klimatów rodem z folk/viking metalu, szczególnie w zagrywkach gitar, podczas gdy Alexi Laiho i spółka skupiali się głównie na standardowych rockowych (i neoklasycznych) melodiach. Ponadto Wintersun lubuje się w dłuższych utworach i "klimatycznych" wstawkach.

 

Zdecydowanie wolę drugi album Time I niż eponimiczne Wintersun. Ponieważ Time to wydawnictwo, gdzie widać rozwój grupy, bardziej dojrzałe, łączące pewne wątki symfoniczne, trochę również atmosferyczno- progresywne, nie pozbywając się też tak do końca folkowych motywów granych na gitarze (co jest charakterystyczne dla Wintersun, że wpływy folku są niewielkie i dotyczą właśnie gitarowych melodii, a nie instrumentacji).

Jak to już mówiliśmy w innym temacie, Time II ma szansę pobić rekord "Chinese Democracy" Gunsów. :D

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest jakiś postęp :). Szkoda, że tylko w formie cyfrowej, a nie na CD. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że odpowiednia liczba osób zadeklaruje się zapłacić. Podejrzewam, że ludzie lajkują ten post z radości, a nie dlatego, że na 100% kupią...

 

Muzycznie jak będzie na poziomie Time, to będę zadowolony :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
W 2010 roku rozpoczęto tworzenie nowej płyty

Masz na myśli "Time" (późniejsze "Time I")? Ta płyta była chyba pierwotnie zapowiadana na rok 2006 albo '07? W każdym razie dużo czasu im to zajęło i przez lata można było czytać różne wyjaśnienia dla tych opóźnień. A to zbyt słaby sprzęt, a to głośne roboty budowlane, a to jeszcze coś innego...

 

Pierwszą płytę kupiłem i byłem z niej bardzo zadowolony. Nadal do niej wracam. "Time I" słuchałem na razie może ze 2, 3 razy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwielbiam ten zespół! W końcu trafiłam na coś równego NW, ta muzyka jest niesamowita. Czuć w niej taką fińskość... ;) Pierwszym utworem zespołu, na jaki trafiłam był "Sleeping stars" i już wtedy zachwyciła mnie muzyka, ale nie byłam przyzwyczajona do takiego wokalu. Na szczęście Wintersun jakoś mnie odnalazł po kilku latach i obecnie moimi faworytami są "The land of snow and sorrow" (mistrzostwo świata ♥) i "Death and the healing". Teksty też mają na dobrym poziomie. Straszna szkoda, że zespół ma problem i "Time II" stoi w miejscu tyle czasu. Wie ktoś może, co z tym crowd fundingiem? W końcu nie udało się tego zrealizować, coś się stało po drodze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kai podobnie jak Floor prowadzi warsztaty muzyczne. Uczy ludzi grać na perkusji i słyszałem, że również uczył Jukkę. Chyba Plamen to gdzieś napisał. Zresztą Kai pomagał wcześniej NW w tworzeniu albumów. ;)

Tyle zobowiązań, tu warsztaty, tu NW, tu pomaganie im w nagrywaniu albumów...

To tłumaczy dlaczego Time II jeszcze nie został wydany :>

 

Na czas nieobecności Kaia znaleźli sobie zastępczego perkusistę, więc to akurat pikuś. Nie istnieje żadne sensowne wytłumaczenie na brak Time II... Niby Jari się ostatnio chwalił, że coś tam napisał, ale nie wiem co o tym sądzić, bo podobno materiał na płytę ma od dawna. Zwalmy wszystko na Nuclear Blast, tak jest łatwiej :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprawa z Time II jest dość dziwna, bo nikt nic nie wie, czeski film. Fani nie wiedzą nawet dlaczego jeszcze nie dostali nowego albumu... Yyyy... wut?

 

Dziwi mnie tylko, że Nuclear Blast nie ciśnie zespołu, żeby jednak coś wydali. Znaczy - mają jakąś umowę podpisaną, prawda? I ta umowa zobowiązuje obie strony, czyż nie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko że umowa raczej zawiera informację, że członkiem jednej ze stron jest Kai, a nie zastępczy perkusista, przy czym finansowo dla NB bardziej opłacalne jest, że ten zostanie w NW, dopóki nie wróci Jukka. Czyli nie mogą ich cisnąć, jeśli nie chcą sami sobie zaszkodzić. Taka jest moja teoria, chociaż nie znam się na kontraktach muzycznych. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepiej słucha mi się ich muzyki w porze zimowej, tak jest co roku :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podano już tytuł nowej płyty "The Forest Seasons", która ma się ukazać w tym roku. :D Co ciekawe, na płycie będą tylko 4 utwory, ale za to każdy z nich trwa kilkanaście minut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te informacje są na facebooku zespołu. Nie jest to "Time II", Jari wciąż nie odpuszcza i chce nagrać ten krążek w jak najleszej jakości. Dodatkowo, dzisiaj podali informację, że 1 marca rozpocznie się crowdfunding, a zebrane środki będą przeznaczone na własne studio Wintersun, dzięki któremu "Time II" ujrzy w końcu światło dzienne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś rozpoczął się zapowiadany crowdfunding, zespół wspomóc można dowolną sumą pieniędzy tutaj: https://www.indiegogo.com/projects/wintersun-crowdfunding--3#/

Idzie to całkiem szybko, na chwilę obecną zebranych jest ponad 112 tys. euro/150 tys. Za przelanie 50 euro dostaje się The Forest Package, w której znajdują się: nowy album, książeczka z tekstami, instrumentalna wersja albumu, isolated tracks z nowego albumu, Time I remastered, Wintersun remastered, Wintersun live at Tuska 2013, Loneliness (Winter) acoustic. Wygląda to pięknie, ale jest jeden mały szczegół - dotaje się muzykę w formacie mp3 i książeczkę w wersji elektronicznej. Jestem trochę zdziwiona, że paczka nie zawiera nawet fizycznej kopii nowego albumu. Jari pisał, że nie będą rozdawać kostek do gry itp. ale w takiej sytuacji myślę, że wielu fanów ucieszyłyby bardziej takie gadżety, niż to, co zespół zaoferował.

W tym wszystim jest i pozytywny aspekt - jesteśmy coraz bliżej usłyszenia Time II. Kto wie, może ujrzymy album wcześnej niż Wichry zimy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Premiera "The Forest Seasons" za nami, a wątek martwy. Ze swojej strony powiem tylko, że "Loneliness (Winter)" jest jednym z najsmutniejszych i najpiękniejszych utworów jakie w życiu słyszałam. Nawet Wam go umieszczę, żebyście nie musili daleko sięgać :D

[video=youtube]

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 dni temu miałam okazję wziąć udział w koncercie Wintersun w Gdańsku. Szybka subiektywna relacja: Jari i jego nos na żywo są dużo przystojniejsi niż na zdjęciach; usłyszeć i śpiewać z tłumem Sons of Winter and Stars jest najbardziej epicką chwilą jaka może być; nowy gitarzysta Asim jest bardzo w porządku, mimo, że jest w zespole od niedawna to doskonale wpasował się do grupy; na zakończenie zespół zszedł ze sceny i ludzie z pierwszych rzędów dostąpili zaszczytu uściśnięcia dłoni przez wszystkich członków - mój życiowy epic win. Tym razem nie złapałam ani kostki, ani pałeczek, ani nawet wody, ale mam najlepsze koncertowe wspomnienia. Wszystko wskazuje na to, że będę też w Krakowie 20.09 i już żałuję, że nie było mnie w Warszawie. Ten zespół wart jest obecności na każdym koncercie ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zazdroszczę, miałem być w Warszawie ale data koncertu i mego urlopu rozminęły się o trzy dni musiałem (zawiedziony) zrezygnować :( . Czekam na foto jeśli takowe posiadasz :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety nie mam żadnych zdjęć, zawsze liczę, że inni będą robić a sama wolę brać czynny udział w koncercie :P Z tego, co się orientuję, to nie ma zbyt dużo zdjęć lub ciężko się do nich dokopać. Na yt jest jedno nagranie z Gdańska i 2-3 z Warszawy. Może po Krakowie jeszcze się coś pojawi, ale pewnie niewiele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koncert w Krakowie przeszedł moje najśmielsze oczekiwania! I nie tylko moje, zespół też był pod wrażeniem, sami na fb przyznali, że to był "Maybe the loudest gig so far" ;) Jari nie był w najlepszej formie, bo od tygodnia walczy z przeziębieniem, ale i tak świetnie śpiewał i widać było, że daje z siebie wszystko. Znów pierwsze rzędy wygrały uściski dłoni, ale najlepsze było po koncercie - wszyscy, oprócz Jariego wyszli do nas na zdjęcia, autografy i pogawędki. Naturalnie, nie mogłam wrócić bez selfie z chłopakami (jakość tragiczna, ale liczy się przekaz xD):

 

Y88lTgc.jpg

kKX3JDf.jpg

5mOknS9.jpg

M20UzF1.jpg

A setlista Jukki trafiła prosto w moje ręce:

jTwJAUp.jpg

Z lewej autograf Asima, z prawej Teemu i Jukki.

Jestem totalnie zakochana w tych ludziach, wszyscy są mega mili, cierpliwi, każdemu poświęcili trochę czasu. Taki wieczór to spełnienie marzeń każdego fana! Nie udało mi się spotkać z Jarim, na którym mi najbardziej zależało, ale będzie jeszcze tyle możliwości, tyle koncertów... ;)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.