Jump to content
Sign in to follow this  
Adrian

Thomas Bergersen

Recommended Posts

Thomas Bergersen to kompozytor i multiinstrumentalista pochodzenia norweskiego, najbardziej znany jako współzałożyciel firmy muzycznej Two Steps Form Hell.

Jego muzyka to w głównej mierze połączenie orkiestry, chórów i wielu ciekawych elementów. Jednym słowem coś, co większość z nas tutaj bardzo lubi. ;)

 

two-steps-from-hell.jpg

 

Thomas pisze o sobie:

Jestem dzieckiem! Nie lubię gdy ktoś mi mówi, co mam robić, a muzyka to jedyne znane mi miejsce, w którym mogę błądzić do woli i robić co zechcę. To moja forteca samotności i tylko ja mam klucz.

Thomas, podobnie jak Tuomas (co a zbieżność!) są dla mnie muzycznymi geniuszami i wizjonerami. Obaj panowie potrafią przepięknie przekazywać emocje i obrazy poprzez dźwięki.

Zaskakują swoją wszechstronnością i pomysłami. Każdy ich twór ma swój własny klimat.

 

Słowa, słowa, słowa... Niech przemówi muzyka. ;)

 

Blackheart - przepiękna melodia na skrzypcach, która narasta w trakcie trwania utworu. W środku słyszymy ciekawą solówkę zagraną przez Bergersena na tym właśnie instrumencie.

[spotify]spotify:track:2jn89xTHIVsy167uOmAewt[/spotify]


♥ - (tak, to jest oryginalny tytuł) to utwór, który powstał w celach charytatywnych - pomocy Japonii po katastrofie tsunami. Jest to jedna z najpiękniejszych i chwytających za serce kompozycji jakie słyszałem. Coś naprawdę pięknego.

[spotify]spotify:track:1BGx0grMuNIf1EujePRqt2[/spotify]


Hurt - jeśli lubicie "To Be Rich" Tuomasa, to ten utwór również Wam się spodoba. Bardzo smutny, melancholijny a wokal przypomina płacz. Może Maestro się nim inspirował? :)

[spotify]spotify:track:6JVTQPVvHF13hNLaGch1nz[/spotify]


Tristan - potężne chóry w rytmie marszu. Genialne!

[spotify]spotify:track:0o9qArC5M8ykUSeyPC6PcH[/spotify]


That's Wrap - ten dziesięciominutowy orkiestralno-chóralny kolos to utwór, który Thomas napisał w 10 dni by sprawdzić, jak długo potrafi pociągnąć melodię bez wypalenia się. Jest tutaj pełno wszystkiego... orkiestracje, chóry, perkusjonalia. Nastrój i tempo zmienia się co chwilę a utwór wcale się nie nudzi! Pokazuje ogromny warsztat i kunszt kompozytora. Takie Thomasowe "Ghost Love Score", opus magnum, jakby to Maciek określił. :)

[spotify]spotify:track:1dNtgSnX2VSvwzfRbskqev[/spotify]

 

Znowu się rozpisałem. :blush:

 

Znacie? Słuchacie? Macie swoje ulubione utwory? ;)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajny temat :) Szkoda, że w temacie o Two Steps From Hell takie pustki.

 

Osobiście bardzo lubię muzykę Two Steps From Hell. Ma w sobie 'Nightwishowy pierwiastek", to coś, co mnie zwykle przyciaga do muzyki symfonicznej i okołosymfonicznej.

Thomas to, dokładnie tak jak napisałeś, kompozytor geniusz, choć dla mnie, jako fana(tyka?) Nightwish, 'Maestro" to pewien nasz znajomy Fin... :)

 

 

That's a wrap to zabawa. Słychać ją doskonale, Thomas (Jeezu, już odruchowo chciałam napisać 'Tuomas") bawi się orkiestrą, pozwala melodii lecieć samej. Co innego Tuo - on wszystko planuje, żaden dźwięk nie jest przypadkowy, orkiestra jest wręcz uroczysta, brzmi to wszystko bardzo bogato, podniośle. That's a wrap jest lekki, nie powiem, że prosty, bo nie jest, ale jest lekki jak płatki śniegu w zamieci. Porównywać go do Ghost Love Score, to jakby porównywać nieprzewidywalne podmuchy wiatru do płynącej spokojnie i majestatycznie szerokiej rzeki.

I wsiąkłam w ten utwór na dobre... To jest piękne, podoba mi się jak poszczególne melodie przechodzą w siebie nawzajem, jak się przenikają. Szczególnie około 4:50 minuty jest świetna partia instrumentów dętych.. Uwielbiam tuby i kotły na raz. Tworzą niesamowity klimat.

 

Hurt wcale nie przypomina mi To be rich... Może dlatego, że Hurt znałam wcześniej i chyba pojmuję go jako coś zupełnie innego niż To be rich, coś odrębnego. Gdyby był dla mnie nowy, starałabym się wyłapać podobieństwa.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thomas Bergersen to z pewnością geniusz jeśli chodzi o klimat jaki potrafi wytworzyć muzyką. Nie wiem czy trudniej jest wyrazić uczucia/historię samym instrumentarium czy ubieraniem muzycznej opowieści w słowa, ale Thomas przemawia dzwiękami jak Tuomas tekstami. Bardzo lubię jego twórczość, ostatnie moje ulubione to :

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=s194PEXsatc

(tak, tak Adi mnie zaraził;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oo, tego pana to ja lubię. Znam tylko kilka (no, może -naście by się uzbierało, ale spiracone mam raptem jakieś 5) utworów spod bandery TSFH, natomiast solowy album Bergersena "Illusions" przesłuchałam w całości. I bardzo mi się podoba. Lubię takie klimaty. Niesamowicie działają na wyobraźnię. To się nazywa muzyka epicka! :happy:

Wiadomość z ostatniej chwili: "That's A Wrap" właśnie zdobyło moje serce. Cudo ♥

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwielbiam go :3 Co prawda nie znam zbyt wielu utworów, ale te co znam są wspaniałe i uwielbiam ich słuchać.

 

Do tej pory najbardziej urzekło mnie "

"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już dawno miałam zapytać i wreszcie jest ku temu okazja:

 

Czy Thomas używa jakiegoś programu do operowania orkiestrą? Typu Symphobia czy jakiegoś innego programu tego typu? Czy pracuje z żywą orkiestrą? Słyszałam coś kiedyś, że nagrywał z praską orkiestrą symfoniczną, ale nie wyobrażam sobie, żeby takie ilości materiału, jakie on komponuje, nagrać z prawdziwą orkiestrą...

 

I jeszcze jedno pytanie. Orientuje się ktoś kto śpiewa w utworze Sonera? I ogólnie czy Thomas współpracuje z jakimiś konkretnymi muzykami, czy po prostu dobiera sobie wokalistów zależnie od potrzeby :)

Ogólnie na płycie 'Illusions" jest dość dużo partii wokalnych, szczególnie damskich.

 

[video=youtube]

Share this post


Link to post
Share on other sites

TSFH na pewno używają programu, EWQL Symphonic Orchestra oraz EWQL Symphonic Choir bodajże. Programy drogie jak cholera. Co do Thomasa to nie wiem..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy Thomas używa jakiegoś programu do operowania orkiestrą? Typu Symphobia czy jakiegoś innego programu tego typu? Czy pracuje z żywą orkiestrą? Słyszałam coś kiedyś' date=' że nagrywał z praską orkiestrą symfoniczną, ale nie wyobrażam sobie, żeby takie ilości materiału, jakie on komponuje, nagrać z prawdziwą orkiestrą...[/quote']

Thomas używa programów komputerowych i własnych sampli do komponowania, natomiast większość jego utworów była nagrywana na żywo przez orkiestrę. Nie wiem jak z chórami.

Czasem jednak, niektóre partie w utworach są tak skomplikowane, że orkiestra mogłaby nie dać sobie rady - wtedy Thomas wspomaga się programem.

Co ciekawe, wierzcie lub nie, That's Wrap powstało w 100% na komputerze! Dźwięk jest tak prawdziwy, że chyba nikt tego nie rozróżni... ;)

 

I jeszcze jedno pytanie. Orientuje się ktoś kto śpiewa w utworze Sonera? I ogólnie czy Thomas współpracuje z jakimiś konkretnymi muzykami, czy po prostu dobiera sobie wokalistów zależnie od potrzeby :)

Ogólnie na płycie 'Illusions" jest dość dużo partii wokalnych, szczególnie damskich.

Bergersen współpracuje głównie z Merethe Soltvedt. Resztę wokalistów dobiera w zależności od potrzeb danych utworów. Muzyków natomiast ma stałych: Capellen Orchestra prowadzona przez Petra Pololanika.

W Sonera słyszymy Colina O’Malley'a i Jenifer Thigpen.

Więcej info o wszystkich głosach i inspiracjach do utworów: książeczka do Illusions online

 

Jest jedno nagranie TSFH ze studia:

 

[video=youtube]

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki :)

Teraz mam następne wielkie marzenie - skomponować coś. Choćby coś prostego, ale własnego. Tylko dlaczego te programy muszą być takie drogie? :<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thomas lubi nagrywać bardzo emocjonalne utwory. Oto jeden z nich - "Dozgonna miłość":

 

[video=youtube]

 

Co myślicie? Jakie emocje w Was wzbudza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thomas skomponował już wszystkie utwory na jego nadchodzącą płytę "Sun"!

Teraz tylko musi nagrać je z orkiestrą. Wygląda na to, że za kilka miesięcy usłyszymy jego album!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli spodobała Wam się komedia w "Duel and Cloudscapes" Tuomasa, to możliwe, że zainteresuje Was ten album.

Wszystkie utwory są utrzymane właśnie w takim wesołym nastroju. :)

 

[video=youtube]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znamy, znamy. Przynajmniej ja znam i bardzo lubię. Toys come alive to starszy brat Scaretale :)

 

[video=youtube]

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Toys come alive to starszy brat Scaretale :)

To chyba mój ulubiony kawałek z tej płyty. :) Niesamowicie działa na wyobraźnię.

W niektórych utworach czuję pierwiastek soundtracków z Harrego Pottera... ciekawe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

10524305_809969982380147_8102522172726180646_n.jpg

 

Hier kommt die Sonne...!

 

Album nagrany, teraz jest miksowany. Thomas wspomina o jakichś 4 godzinach muzyki! Wątpię by był to czterogodzinny album, pewnie coś znowu kombinuje. Czekamy na więcej info!

To wyżej to chyba okładka. Uważam, że poprzedni album miał o niebo lepszą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Album "Sun" zostanie wydany 1 października:

 

Thomas-J-Bergersen-Sun.jpg

 

Okładkę przygotował sam Thomas Bergersen.

 

Tracklista:

 

1. "Before Time" 2:18

2. "Creation of Earth" 5:45

3. "Sun" 4:08

4. "Cry" 4:06

5. "Our Destiny" 3:52

6. "New Life" 4:46

7. "Final Frontier" 4:48

8. "Starchild" 3:20

9. "Colours of Love" 6:29

10. "Cassandra" (from Two Steps From Heaven) 3:06

11. "Always Mine" 3:21

12. "Dragonland" 5:11

13. "Fearless" 3:59

14. "Empire of Angels" 5:14

15. "Two Hearts" 4:16

16. "In Paradisum" (Based on "Gloria" from Two Steps From Heaven) 5:30

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Są i sample!

 

http://www.cdbaby.com/cd/thomasbergersen2

 

Jest to album ukazujący wszystkie oblicza Bergersena z poprzednich albumów. Po pierwszym przesłuchu (krótkich sampli, ale jednak!) moją uwagę zwróciły utwory: Our Desitny, Colors of Love, Always Mine, Cassandra (choć jest to już znany utwór ale nadal bardzo mi się podoba)... Czas pokaże czym nas zaskoczy "Sun"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Premiera "Sun" dawno za nami - a jak wrażenia?

 

Póki co mam dwóch faworytów:

 

Colors of Love - bardzo wpada w ucho, przepiękny chór z Bułgarii. ;)

[spotify]spotify:track:3xEwZ7cksM4ohUaVqCsATu[/spotify]

 

Empire of Angels - czuję tutaj klimat "Fifth Guardiana" Epiki. Świetny utwór!

[spotify]spotify:local:Thomas+Bergersen:Sun:Empire+of+Angels:314[/spotify]

 

Cały czas odkrywam album... Wymaga głębszego przesłuchania.

 

A jak Wasze wrażenia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Our Destiny ma piękny, nieco pałacowy klimat. Mój faworyt.

Before Time (dla mnie jest to swoiste intro albumu) ma przepiękne partie skrzypcowe

 

Ciekawostką jest fakt, że to Thomas Bergersen nagrał partie skrzypiec :)

 

Nadal poznaje ten album. Ciekawa porcja muzyki. Będzie dużo EDITów w tym poście :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest TSFH, jaki kocham i uwielbiam. Tyle.

Our Destiny jest niesamowite, w klimacie starego TSFH, z czasów The Heart of Courage, New Life to cudowny przerywnik między Our Destiny własnie, a Final Frontier (które skądinąd

niekoniecznie brzmieniowo, ale sam tytuł.. ;) )

Sun też mi się podoba, ale to na razie tyle, ile mogę powiedzieć po jednym przesłuchaniu. Idę słuchać dalej ^^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thomas pracuje nad trzema dużymi symfonicznymi projektami, a oto jeden z nich:

 

 

[video=youtube]

 

"American Dream" to opowieść o podróży chłopca z Europy do Ameryki w poszukiwaniu "amerykańskiego marzenia".

 

Występuje Four For Music Session Orchestra z Bułgarii pod batutą George'a Strezova.

 

Brzmi interesująco!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z okazji miliona subskrybentów na kanale Two Steps From Hell, Thomas opublikował zapowiedź nadchodzącego abumu "Humanity":

 

[video=youtube]

 

"One million voices" to orkiestralno-elektroniczny utwór zawierający elementy muzyczne z różnych części świata, między innymi bułgarski folkowy chór, irlandzki wesoły taniec, partie smyczkowe rodem z dzikiego zachodu, wstawki z dalekiego wschodu... a to wszystko otoczone nowoczesną elektroniką.

 

Ponadto Thomas zapowiedział, że 7 lipca (07.07.) zostanie wydany jego "opus magnum" pod tytułem "Seven" - album, którego komponowanie zajęło aż 4 lata i który "zawiera wszystkie zdolności" kompozytora. Czekam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thomas Bergersen zapowiada, że niebawem ujrzy światło dzienne jego długo zapowiadane dzieło HUMANITY.

Jest to seria rozdziałów muzycznych poświęconych ludzkości od "naszego zniszczenia po nieskończone piękno". Jakże bliska nam tematyka, czyż nie? ?

Łącznie 4 godziny muzyki zostało nagranych z udziałem wielkiej orkiestry i chóru oraz solowych instrumentalistów i wokalistów z całego świata.

Zapowiada się interesująco! ?

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już za dwa dni premiera pierwszego rozdziału Humanity, którego motywem przewodnim będą: Piękno, siła, wolność i jedność.

Ten rozdział będzie się składał z 9 utworów (w sumie ma ich być 60). ? Czekacie na nową muzykę od Thomasa Bergersena?
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.