Jump to content
Jillian

Epica

Recommended Posts

Natychmiastowy wyrzut endorfin po pierwszej nucie ♥ Znaczy no, mówiąc bardziej po ludzku - ciary na plecach ::) Coś niesamowitego, czekam na więcej

 

Edit - myślicie, że te ultra wysokie nuty śpiewane na początku w tle to Simone? Czy ktoś z chóru?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Edit - myślicie' date=' że te ultra wysokie nuty śpiewane na początku w tle to Simone? Czy ktoś z chóru? [/quote']

Myślę, że jest to żeński chór (choć na THP Simone śpiewała większość partii wraz z chórem, więc i tutaj możliwe, że się włączyła). :)

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=opCJiS1COLI

Dłuższy, bo aż 3-minutowy teaser!

2:30 - wow! Simone powróciła do śpiewu klasycznego... Za tym wielu fanów tęskniło :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy Simone jest wyśmienita w każdym typie śpiewu, klasyczny też cieszy ucho, nawet bardzo ;) Niby Epka przeznaczona docelowo dla Japonii a ja już nie mogę się doczekać ;) Strach pomyśleć, co będzie gdy wydadzą kolejnego longplaya ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edit - myślicie, że te ultra wysokie nuty śpiewane na początku w tle to Simone? Czy ktoś z chóru?

Myślę, że jest to żeński chór (choć na THP Simone śpiewała większość partii wraz z chórem, więc i tutaj możliwe, że się włączyła). :)

 

Teraz jako, że mamy wideo na youtube, mogę podać o co dokładnie mi chodziło - otóż 0:39. Tam w tle jest żeński wokal... I on jest, no nie powiem, wbijający w fotel.

 

Strach pomyśleć, co będzie gdy wydadzą kolejnego longplaya ;)

 

Co będzie? Miejmy nadzieję, że miazga będzie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W przeszłości z okazji 10 rocznicy albumów The Phantom Agony oraz Consign to Olbivion zespół wydał rozszerzone wersje albumów z wersjami orkiestralnymi utworów. W tym roku mieliśmy 10 rocznicę The Divine Conspiracy i... cisza. Być może zespół nie chciał wydawać zbyt wielu płyt na raz? The Solace System, Attack on Titan...

Macie jakieś informacje na ten temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

The Divine Conspiracy i Design Your Universe wydano na specjalnych (zielonych lub czerwonych) rocznicowych (30 lat wytwórni Nuclear Blast) winylach, bez dodatków.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tracklista i kolejne wersje demo:

 

[video=youtube]

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kocham Simone w tych akustycznych, delikatnych balladach. Mogłaby nagrać tę solową jazzową płytę, o której kiedyś mówiła w wywiadzie dawno, dawno temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakiś czas temu Epica wygrała ilością głosów konkurs organizowany przez Metropole Orkest. Nagrodą była możliwość zarejestrowania utworu z tą słynną holenderską orkiestrą.

 

Niedawno dowiedzieliśmy się, że Epica postanowiła nagrać swoją wersję soundtracku do anime "Attack on Titan".

Sprostowanie: Album Attack on Titan nie został zarejestrowany z Metropole Orkest. Mark Jansen w wywiadzie udzielonym dla ElegiaeCanto wyjaśnia, że został on nagrany w ten sam sposób co ich poprzedni album - The Holographic Principle, czyli z udziałem bardziej kameralnej orkiestry.

 

Epica zdradziła również, że utworem nagranym z pełną orkiestrą jest/będzie... Beyond the Matrix. Przyznam, że rozczarowała mnie ta decyzja. BTM jest utworem nowym, nagranym z prawdziwą (ale mniejszą orkiestrą) i brzmi współcześnie. Liczyłem na jakiś starszy utwór, który mógłby brzmieć bardziej świeżo w nowej aranżacji. Rzecz z przeszłości "przetłumaczona" na nowe, wypracowane latami aktualne brzmienie Epiki.

Wyobraźmy sobie taki utwór "Mother of Light" z genialnym dialogiem chórów żeńsko-męskich oraz mostkiem z sekcją smyczkową... Albo klasyki takie jak Consign to Oblivion, Cry for the Moon albo... Kingdom of Heaven! To byłoby naprawdę coś!

 

Cóż, pozostaje nam się cieszyć z tego, co mamy. Być może czymś uda się nas zaskoczyć...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czemu tu taka cisza, kiedy Epica wydaje najbardziej epicką EPkę roku? :) 

Ja też się bardzo wcześnie zorientowałam, dwa dni po fakcie, ale nic to. Te covery to jest coś niesamowitego, zresztą posłuchajcie sami:

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=M4-IybRTxmQ

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Cote48l-dm0

Share this post


Link to post
Share on other sites

EPICA_VS_MO_cover.jpg

Beyond The Matrix, nagrany z Metropole Orkest z gościnnym udziałem Arjena Lucassena już 26 października. Czekacie na odświeżoną wersję tego wyśmienitego utworu?

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z automatu czekam na wszystko co stworzy Epica :)

 

Niemniej jednak powtórzę to, co pisałem już kiedyś. Nie do końca rozumiem wybór utworu. Albumowy "Beyond the Matrix" został nagrany z dużym rozmachem, z największym chórem i orkiestrą z jaką Epica współpracowała. Brzmienie jest nowoczesne bo i na nowoczesnym sprzęcie były nagrywane poszczególne partie.

Teraz dostaniemy ten utwór po prostu z jeszcze większa orkiestrą i chórem. Chyba, że zespół zaaranżuje utwór na nowo? Tego dowiemy się niebawem.

 

Na pewno czekałbym z jeszcze większą niecierpliwością gdyby Epica postawiła na jakiś klasyk z przeszłości... Moim typem był utwór "Mother of Light", który w odświeżonej wersji byłby czymś naprawdę ciekawym dla fanów. Są tam naprawdę wymagające partie orkiestry oraz genialny dialog chóru damsko-męskiego... No i dowiedzielibyśmy się jak by brzmiał dawny utwór nagrany z dzisiejszą technologią.

 

No nie wiem, nie wiem...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też liczyłem na starszy utwór, w szczególności kolosa. Trzymałem kciuki za Divine Conspiracy, tam orkiestra ma miejsce na wybrzmienie solo (swoją drogą liczę, że zespół taki kierunek obierze na oczekiwanym longplayu), poza tym brzmi jak z sampli, nie tak pięknie jak Holographic Principle.

Share this post


Link to post
Share on other sites
/.../ poza tym brzmi jak z sampli' date=' nie tak pięknie jak Holographic Principle. [/quote']

 

To prawda, bo właśnie orkiestra na TDC jest z biblioteki dźwięków. Dopiero na TQE zespół postanowił wrócić do prawdziwych instrumentów (choć na TQE sekcja dęta jest z sampli).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe, na czym ma polegać udział Arjena. Stawiam, że zagra jakieś solo na gitarze. ;) Niemniej Arjen jest wybitnym kompozytorem i aranżerem, ale takim sobie gitarzystą (może dawniej, gdy grał trasy, to był całkiem dobry, ale od lat nie ćwiczy). Chyba bardziej chodzi o sam udział znanej osoby. ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po kilkudziesięciu (może przesadzam) odsłuchach Victims of Contigency, zdałem sobie sprawę, że są tam dęciaki. Sekcja smyczkowa nagrana na żywo niezbyt się komponuje z samplami sekcji dętej. Dużo ostatnio myślę o następnej płycie Holendrów, zastanawiając się jak mogą wskoczyć jeszcze poziom wyżej. Wiolonczela dość rzadko pojawiała się pierwszoplanowo np. początek Deconstruct, uwypuklenie roli tego instrumentu zamiast dominujących skrzypek i altówek, w niektórych piosenkach brzmiało by ciekawie. Zastanawia mnie też czy można wprowadzić trzecią sekcję np. folkową (tak by nie brzmiała jak Nightwish czy Eluveitie. Raczej mało prawdopodobna wersja wydarzeń) albo orientalną (zamiast bliskowschodniego instrumentarium bardziej dalekowschodnie) i nie przekombinować? Co sądzicie?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest i nasz długo wyczekiwany projekt Epiki z Metropole Orkest:

 

[video=youtube]

 

Muszę przyznać, że brzmi to bardzo ciekawie. Takiego połączenia jeszcze ie było - mam na myśli sposób gry orkiestry z ciężkim instrumentarium. Nigdy czegoś podobnego nie słyszałem. ;)

Ciekawie wypada to przeplatanie mocnych partii gitar i growlu Marka oraz wesołej, podrygującej orkiestry. To jest tak ze sobą sprzeczne, że aż interesujące!

 

Liczyłem na coś innego, ale nie czuję się zawiedziony. Epickie utwory będziemy mieli zawsze na nadchodzących krążkach, a takiego projektu moglibyśmy nigdy nie usłyszeć. Zaledwie garstka zespołów w symfonicznym metalu poważnie eksperymentuje brzmieniem i bawi się muzyką. ;)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest wg mnie genialne... Idealnie to się wszystko razem komponuje. Każdy ma swoje miejsce. I Simone tak pięknie brzmi ♥ Jak dla mnie to strzał w dziesiątkę. Jestem zachwycony, czekam na więcej:)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nowa wersja Beyond The Matrix, wywołała u mnie prawdziwa konfuzję. Nie ciarki czy opadł szczęki a totalne oszołomienie (i po co komu alkohol :devil: ). Szczególnie growl połączony z jazzem. Dla przeciętnego słuchacza paradoks. Jednak w jakiś pokrętny, synergiczny sposób, te elementy ciekawie się łączą. Najdziwniejsze utwór w ich dyskografii i być może najbardziej eksperymentalna piosenka w symfonicznym metalu. Po paru odsłuchach naprawdę mi się spodobała, chociaż wolę oryginał. Moim zdaniem Epika zmarnowała potencjał Metropole Orkest. Z drugiej strony, jak mówi Adrian, taki projekt nie ujrzałby rynku muzycznego. Holendrzy ostatnio dużo eksperymentują. Interesujące jest, jak to przełoży się na nadchodzący album. Zespół twierdzi, że do studia wejdą pod koniec 2019 roku. Nie śpieszą się, dają sobie czas przemyślne aranżację. Póki co zapowiedzieli garstkę koncertów (które ominą nasz kraj) z okazji 10-lecia wydania, cenionej płyty Design Your Universe

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziwny mają swój program koncertowy: albo koncertują raz za razem albo wcale! Ale wybaczam im, bo ich lubię i spokojnie czekam na nowy krążek:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zawiodłam się, bo Epica jest zaraz po Nightwish, WT i Delain w  rankingu moich ulubionych wykonawców  :-(. A tu niestety, tylko 5 koncertów na rocznicę wydania DYU. Uwielbiam ten album a podczas koncertów rocznicowych pewno będą grać utwory z tego krążka. Wielka szkoda, że omineli Polskę i jeszcze wiele innych miejsc, gdzie mają rzesze wiernych fanów. Zamiast 5 koncertów powinni zagrać minimum 10-12 i wtedy usatysfakcjonowaliby większe grono wielbicieli. Wiem, że sam zespół o tym nie decyduje, ale i tak szkoda  :rolleyes:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdziwiło mnie, że na liście jest Izrael a nie Belgia, Szwajcaria czy Polska. Dziwne. Fajnie byłoby usłyszeć Design Your Universe oraz Kingdom of Heaven. Tymczasem, słucham sobie utworów, rzadko przez mnie "odkurzanych" czyli balladek. Jestem pod wielkim wrażeniem umiejętności Simone Simons w piosenkach takich jak Twin Flames, White Waters (oby więcej duetów z czystym męskim wokalem) i szczególnie Tides of Time. Co prawda, na żywo "Rudowłosej" nie zawsze wychodzi sięganie wysokich rejestrów, tym bardziej doceniam ją i ten utwór. Jako ciekawostkę wrzucę Tides of Time, śpiewane przez Marcele Bovio.

[video=youtube]

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.