Jump to content
Nightfall

A Return To The Sea

Recommended Posts

Na początku przepraszam, że tak długo mnie nie było. Jednocześnie chciałam podziękować Adrianowi, za dbanie o dział w czasie mojej nieobecności;)

 

A Return To The Sea

 

A star falls down from the darkened sky

Where new worlds are born and die

Kingdom Animalia watches its approaching glow

What it means is soon to be known

 

Beneath the lovely birch

honeymakers build their nest in peace

On the savannah a lion licks a wounded gnu

To honor this moment even the heavens cease

Giant spiders learn how to swim

With whales they form a united kin

 

Snakes say hello to the rats on the ground

In the meadows play merrily the fox and the hound

 

Trilobite & Anymalocharis

The prey and the hunter

Survival of the fittest

Fall of Man

 

Seadrops foam all empty human skulls

Those on the shores of Atlantis

Darwin's resurrection is witnessed

By turtles he used to play with

 

Healed and happy She oversees

The Mother

The tyrant's return to the sea

 

Chyba nikt jeszcze nie dodał tłumaczenia, jeśli jest inaczej to mnie poprawcie. Odsyłam więc do tekstowa.

 

Pytania standardowe:Jak rozumiesz utwór? Jego wybrany fragment lub całość? Może jest w nim jakaś wyjątkowa myśl, która jest dla Ciebie ważna? Może masz jakieś dodatkowe informacje, które mogą być pomocne w zrozumieniu treści?

 

Zapraszam do dyskusji! :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie to piękna opowieść o idyllicznym świecie, w którym brak ludzi. Wraz z człowiekiem zniknęło ze świat całe zło, wszystkie stworzenia współżyją w zgodzie i miłości. Złamane zostają wszystkie wydawałoby się niezmienne prawa natury (jak pozycja myśliwego i ofiary, podział zwierząt na lądowe i morskie) ten utopijny świat nie mógłby według ludzkiej logiki istnieć... i to jest w nim najpiękniejsze.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyznam się szczerze że to chyba jeden z kilku najtrudniejszych i najbardziej enigmatycznych tekstów Tuomasa, dość otwarty , dający pole do wielorakiej interpretacji.

Ja to odbieram jako pochwałę natury, świata zwierząt, swiata ktory był przed nami i bedzie jeszcze po nas.To my ludzie jestesmy intruzami i sprowadziliśmy wszelkie zniszczenie na ziemię.Matka ziemia zatroszczy się o swe dzieci i ten świat sobie doskonale radzi bez nas mając swoje własne prawa i wewnętrzną równowagę.

 

Anymalocharis -kiedyś szukałem po słownikach co to ale wygląda na to że nigdy się nie dowiemy co to jest bo tego po prostu nigdzie nie ma:D.. moze jakieś rzadkie zwierzątko czy owad..

 

The tyrant's return to the sea -nie do końca jest dla mnie jasne to zdanie na koniec, gdzieś jakby echa koncepcji że wszelkie życie wzieło się z morza i dopiero stamtad wyszło na ląd, co biorać pod uwagę uwielbienie Tuomas dla morza jest możliwe.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem w szoku, bo ktoś na tekstowe wyjaśnił co to jest Anomalocaris :cool:

"Anomalocaris to stworzenie żyjące w kambrze żywiło się właśnie trylobitami."

 

Czytając tekst mam wrażenie, że to człowiek jest przyczyną całego zła.A przede wszystkim, że gatunek ludzki sam doprowadził się do zagłady:

Survival of the fittest

Fall of Man

 

Nie do końca "ogarniam" ten tekst. Bo owszem człowiek często bezpośrednio lub pośrednio źle oddziałuje na faunę i florę. Jednak gdyby z ziemi zniknęli ludzie, zwierzęta dalej by się zabijały. Bo tak każe im instynkt, muszą to robić żeby przeżyć. Może nie było by to złe, gdyby ludzie wymarli i nikt nie oceniał zachowań pod względem moralnym...

 

Jeszcze jedno przykuło uwagę:

The tyrant's return to the sea

Tyrani wracają skąd przyszli: do morza. To chyba troszkę ironiczne, jeśli wcześniej możemy przeczytać, że morska piana wypełnia wszystkie ludzkie czaszki...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już wiem czemu nie mogłem znaleźć w żadnym słowniku bo to jest

Anomalocaris z łaciny jak sądzę więc nie wiem czemu Tuomas pisze Anymalocharis:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejna pochwała natury, gdzie światem rządzi wola przetrwania. Ona nie kojarzy się z wyrafinowaną ludzką przemocą tylko z oczywistą walką o byt i jedzenie. Zwierzęta żyją w zgodzie obok siebie i jedynym ich "grzechem" jest instynkt zabijania dla przeżycia, a nie dla np. zysku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam kilka teorii:

 

Gatunki występujące w tym utworze chyba sobie epoki pomyliły, a to by oznaczało, że meteor zniszczył Atlantydę.

 

zwrotkami

1.

Meteor który zabił gady, a raczej dinozaury.

Te zwierzęta który się nie ukryły przed blaskiem, falą zniszczenia, spowodowały głód olbrzymów, nie dostały pożywienia i zaczęły wymierać.

Czas przyszedł na ssaki.

2.

ta cudowna brzoza to jest już bezpieczne miejsce dla domu pszczół, - nie zcięta brzoza, nie zaganiane pszczoły do uli

wiatr wstrzymuje chmury by ujrzeć tego lwa który może w spokoju polować - lwa którego nikt nie złapie do niewoli

pająk żyje z wielorybem brak selekcji gatunkowej - ludzie potrafią być nie tolerancyjni

3.

węże i szczury - silniejszy, lubi atakować słabszego

cwany lisy, głupi ogar - niektórzy potrafią wykorzystać naiwność

4. tutaj trzeba się zapoznać z naturą

Trilobite & Anymalocharis

The prey and the hunter

Survival of the fittest

Fall of Man

5.

samozniszczenie

6.

możemy zająć się swoimi sprawami bo nikt nas już niepokoi

 

 

No, albo można definiować ludzi jako zarazę, ale czy psy się nie zagryzają nawzajem, czy takim samy grzechem jest gdy my jemy świnie, a świnia je robaki, dla mnie ludzie są tak samo zwierzętami jak inne istoty na tej planecie.

 

A jak mam to powiązać z muzyką słychać: nadlatujący meteor, fale niszczącą wszystko na swojej drodze, uderzenie, upadki.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.