Jump to content

Recommended Posts

"Lappi"

 

1. Erämaajärvi

 

*Kautta erämaajärven

matkaa kulkuri yksinäinen

Näkee lammella joutsenparven

vapauttaan itkevän

 

Kaipuu menneisyyteen

kiirii ilmassa huutoina kotkien

Ikijärveltä turvatulta

käy matka vuorten taa

 

2. Witchdrums

 

(Instrumental)

 

3. This Moment Is Eternity

 

Day possesses no key here

Where moon sheds the cold twilight

This moment is eternity

 

Land of beauty

Cold and cruel

Fjeld chants echoing

Reflecting the melancholy

 

Trust the wind

Trust the fire

Call for the hermit

The hermit of the night

 

Land of raven

Land of bear

Land of eagle

And wolverine

 

Dismal are the mirrors of a wolf

 

4. Etiäinen

 

*Zamieszczam znalezione tłumaczenie na angielski:

 

Via a wilderness lake

Travels a lonely wanderer

In a pond he sees a flock of swans

Crying for their freedom

 

The longing for the past

Echoes through the air as screams of eagles

From the ever-lake so safe

The journey continues beyond the mountains

 

Link do tłumaczenia na PL KLIK

 

Jak rozumiesz utwór? Jego wybrany fragment lub całość? Może jest w nim jakaś wyjątkowa myśl, która jest dla Ciebie ważna? Może masz jakieś dodatkowe informacje, które mogą być pomocne w zrozumieniu treści?

 

Zapraszam do dyskusji ;)

 

PS. Przepraszam, że piszę temat tak na szybko, ale nadciąga ciężki czas dla studentów :cool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piękna pochwała przyrody, czystej, dzikiej i nieskażonej. Także mam wrażenie że pochwała wolności.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Piękna pochwała przyrody' date=' czystej, dzikiej i nieskażonej. Także mam wrażenie że pochwała wolności. [/quote']

Mam dokładnie te same odczucia. :) Chciałbym być wtedy w Laponii i obejrzeć ten cudowny opis przyrody. :)

 

Zastanawia mnie tylko symbolika tych zwierząt:

Land of raven

Land of bear

Land of eagle

And wolverine

Kraina kruka

Kraina niedźwiedzia

Kraina orła

I rosomaka

 

Domyślam się, że są to mieszkańcy tych terenów. Zastanawia mnie czy niosą za sobą jakieś ukryte znaczenie.

Kruk - czerń - noc

Niedźwiedź - siła

Orzeł - wolność, potęga, majestat

Rosomak - ???

 

Dodatkowo ostatni wers:

Dismal are the mirrors of a wolf

Ponure są odbicia wilka

 

Wobec tych wszystkich zwierząt wilk wydaje się być trochę odtrącony. Jakby nie pasował do tego obrazka. Wilk jest ulubionym zwierzęciem Tuomasa. Może utożsamia się z nim? Być może uznaje Laponię jako raj i nie czuje się godzien przebywania w nim?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rosomak - ???

Za wikipedią:"W wielu regionach niesłusznie uważany za zwierzę bardzo agresywne, wręcz krwiożercze[4]. Ze względu na mobilny tryb życia jest zwierzęciem trudnym do obserwowania i – w efekcie – stosunkowo słabo poznanym."

Wobec tych wszystkich zwierząt wilk wydaje się być trochę odtrącony.

Wilk jest po prostu samotny, jest drapieżcą, którego wszyscy się boją, sam jeden ze swego gatunku pośród bezkresnych równin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli rosomak może być zwierzęciem tajemniczym, niesłusznie osądzonym... bezpodstawnie. Ludzie go skreślają bo go nie znają.

 

Wilk jest po prostu samotny' date=' jest drapieżcą, którego wszyscy się boją, sam jeden ze swego gatunku pośród bezkresnych równin. [/quote']

Mimo to wilki żyją w watahach. Nie są do końca samotne. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Zastanawia mnie tylko symbolika tych zwierząt:

Land of raven

Land of bear

Land of eagle

And wolverine

Kraina kruka

Kraina niedźwiedzia

Kraina orła

I rosomaka

 

Domyślam się, że są to mieszkańcy tych terenów. Zastanawia mnie czy niosą za sobą jakieś ukryte znaczenie.

Kruk - czerń - noc

Niedźwiedź - siła

Orzeł - wolność, potęga, majestat

Rosomak - ???

 

 

Szczerze powiedziawszy, Finowie mają bardzo rozbudowaną mitologię i uważam, że to tam powinniśmy szukać odpowiedzi co do symboliki zwierząt (diabeł w wierzeniach Finów jest dobry i im pomaga). Wikipedia więc tutaj raczej nie pomoże. Jeśli kiedyś uda mi się dobrać do Kalewali, postaram się to znaleźć :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z pewnością Lappi to pochwala uroków natury, jej zagadkowości i rządzących w niej praw. Tuo prawdopodobnie pisze na postawie obserwacji Laponii, którą niejednokrotnie zwiedził. Każde zwierzę symbolizuje jej wartości. Kruk- wykarmiony przez opiekuna/matkę ziemię jest wierny jej aż do śmierci; niedzwiedz- siła; orzeł- potęga i wolność; rosomak- odwaga, zręczność i nieustępliwość i wszech występujący wilk symbol niezależności.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wędrowiec, który podziwia i docenia naturę wolną od ludzkości.

 

Kruk - zwiadowca

Niedźwiedź - strażnik

Orzeł - wojownik

Rosomak - łowca

Wilk - wędrowiec

 

Muzyka we fragmentach: swawolna - sielankowa , z aurą magii, uchwalająca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

W postaci samotnego wędrowca doszukuję się pana Poety (pewnie nadinterpretacja). Łabędzie nie są zadowolone z wolności. Łabędzie to na ogół piękno. Wniosek: Laponia krajem ukrytego, nieznanego piękna, którego ludzie nie dostrzegają. Resztę zwierzaków wyjaśniliście. Pozostał pustelnik. Kim lub czym jest? Moim zdaniem sową lub wędrowcem z pierwszej części.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wszystko to bardzo ładnie napisaliście, o tych symbolach zwierząt. ja to zawsze widziałam tak, że mówiąc o Laponii jako krainie wilka, rosomaka itd. zwraca się uwagę na jej dzikość. nie jest to kraj ludzi, ale zwierząt. to one w nim "rządzą".

ogólnie utwór jest przepiękny i złożony. jeden z moich ulubionych... opisuje piękno przyrody, pełen jest również symboliki, z którą sobie świetnie poradziliście. na razie nie mam nic więcej do dodania, ale zapewne wrócę jeszcze do tej interpretacji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.