Jump to content
Sign in to follow this  
Nightfall

Know Why The Nightingale Sings

Recommended Posts

Przyjrzyjmy się dziś utworowi o wdzięcznym tytule Know Why The Nightingale Sings. Niestety jeszcze nikt nie podjął się przetłumaczenia tekstu, więc serdecznie Was zachęcam do podjęcia tego wyzwania :)

 

"Know Why The Nightingale Sings"

 

What does the free fall feel like?

Asks the boy with a spark in his eye

Know why the nightingale sings

Is the answer to everything

 

Taking a step to the world unbound

Spinning my fantasies all around

Freed from the gravital leash

I swear the heaven's in my reach

 

Dancing with the spirit of the air

In this ocean so open and fair

Making love to the gods above

On my maiden voyage so bold

 

Landing safely to the blue lagoon

Don't know if this is the earth or the moon

Joy of living is no more a mask

The Eden I found will forever last

 

Migrating with the geese

My soul has finally found peace

Doesn't matter that man has no wings

As long as I hear the nightingale sing...

 

Podaję link do tłumaczenia KLIK . Co prawda prowadzi do "uwielbianej" przez wszystkich strony, jednak jak widzę,tekst został edytowany przez Maćka, więc nie musicie się obawiać błędów czy nieścisłości :cool:

 

Pytania tradycyjne:

Jak rozumiesz utwór? Jego wybrany fragment lub całość? Może jest w nim jakaś wyjątkowa myśl, która jest dla Ciebie ważna? Może masz jakieś dodatkowe informacje, które mogą być pomocne w zrozumieniu treści?

 

BARDZO WAŻNE: Nie bójcie się wyrażać własnych opinii!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Wiem dlaczego śpiewa słowik..."

 

Sam tytuł wskazuje, że jest to piosenka filozoficzno-egzystencjalna. W filozofii głównie chodzi o zadawanie sobie pytań i ciągłym poszukiwaniu odpowiedzi.

Dlaczego słowik śpiewa?

Taka jest jego natura, takim został stworzony. Robi coś, co jest zgodne z jego naturą i to, co wychodzi mu najlepiej.

Wyczuwam tu nawiązanie do Tuomasa... Jego życiem jest muzyka i komponowanie, więc poświęca się temu zajęciu całkowicie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co tam. I ja podejmę się interpretacji :D

Podmiot liryczny stara się znaleźć odpowiedź na zdawałoby się proste pytanie: "czemu śpiewa słowik?".

Wydaje mi się, że należy zwrócić uwagę na symbolikę tego stworzonka nie tylko jako słowika (bądź co bądź artystę komponującego muzykę), ale również jako ptaka symbolizującego wolność. Dla osoby mówiącej nie jest ważne znalezienie wyłącznie natchnienia, które budzi w słowiku chęć śpiewu, chce także poczuć jak to jest być wolnym , latać, lądować na wodzie, zwiedzić urokliwy świat nocy.

Wznoszenie się w przestworza ma być niesamowitym przeżyciem("Dancing with the spirit of the air/ In this ocean so open and fair"), jednak dopiero bezpieczne lądowanie w wybranym wyłącznie przez siebie miejscu ma dać prawdziwą radość i spełnienie ("Joy of living is no more a mask/ The Eden I found will forever last").

Kończący dwuwiersz sprowadza nas na ziemię, nigdy nie wzniesiemy się pod niebiosa na własnych skrzydłach, ni też nie będziemy towarzyszyć gęsiom w wędrówce, jednak nadal możemy odczuwać tę radość i wolność dzięki muzyce zdefiniowanej prze słowiczy śpiew.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedyne co warto wiedzieć przy tym utworze to fakt ze został zainspirowany tym że siostra Tuomasa została instruktorem skoków spadochronowych(stąd tekście ten cały motyw unoszenia się w powietrzu).I na pytanie Tuomasa ,po co Ci to? czemu? odpowiadała mu zawsze" a dlaczego słowik śpiewa?".W książeczce do OB przy jakiś osobach tez jest adnotacja (found out why the nightingale sings?).

Zdajsie że w filozofi chińskiej, wschodniej słowik symbolizuje wolność jak trafnie zauważyła Kaktuska.

W ogóle mam wrażenie że bardzo osobista inspiracja przełożyła się do napisania tekstu bardzo uniwersalnego i wielowymiarowego (tak potrafią tylko przenikliwi artyści).Uważam ten liryk za najlepszy na płycie i w ogóle czołówka tekstów Tuomasa ever, do tego perfekcyjnie wyrymowany, to jest po prostu rewelacyjny wiersz dotykający spraw najważniejszych, uwielbiam :)

 

Ciekawy pomysł Adrian, rzeczywiście dla Tuomasa tą rzeczą, radością i jego powołaniem może być muzyka :)

 

To utwór który daje duże pole do interpretacji, kazdy może coś wnieść ;)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właściwie napisaliście wszystko co w mojej głowie układało się w moją interpretację. Dopiszę jeszcze, że w przesłaniu utworu odnajduję takie myśli: pochwała wolności- tu możliwości wyboru przez każdego z nas ścieżek życia itd. i uświadomienie sobie, że marzenia są po to aby je realizować.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, no kochani patrzę na ilość waszych postów,a przede wszystkim na ich jakość, i jestem pod dużym wrażeniem ;)

 

Być może to pewne moje skrzywienie, ale widzę tu nawiązania do motywacji wewnętrznej. Poza tym chęć odkrywania, która jest dla ludzi tak naturalna, jak dla słowika śpiew.

 

Doesn't matter that man has no wings

As long as I hear the nightingale sing

Dwa ostatnie wersy mam ochotę zinterpretować na dwa sposoby:

1. Wielu ludzi ma pasje życiowe, czy to muzykę, czy naukę, czy sport można wymieniać w nieskończoność. Pasja dodaje skrzydeł i przynosi radość z eksplorowania danej dziedziny.

2. Drugie znaczenie jest dla mnie żartobliwe. Odnosiłoby się do życia autora, który patrząc na swoją siostrę mógłby pomyśleć, że jego siostra będzie powtarzała to zdanie tak długo, jak będzie skakać ze spadochronem, a brak skrzydeł nie będzie jej utrudniał przebywania w przestworzach xD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.