Jump to content
Ada28

Raskasta Joulua

Recommended Posts

Szukałam, nie znalazłam, więc utworzyłam wątek o fińskiej grupie RASKASTA JOULUA. Myślę, że większość z Was już się z tym projektem spotkała, choćby ze względu na "naszego" Marco, który jest jednym z wokalistów. Za mikrofonem dzielnie wspierają go fińscy koledzy, m. in. Tony Kakko (doskonale znany fanom Sonata Arctica), Jarkko Ahola i JP Leppäluoto (który ostatnio gościnnie wystąpił na najnowszym krążku byłej wokalistki Amberian Dawn, Heidi Parviainen). Ci czterej panowie tworzą również wspólnie inną kapelę, a mianowicie Northern Kings (ale to już temat na odrębny wątek).

Skład grupy Raskasta Joulua uzupełniają inni znakomici artyści, których długo by wymieniać ;)

Zespół wykonuje tradycyjne piosenki świąteczne i kolędy w aranżacji heavymetalowej. Wydał do tej pory 6 albumów. Właśnie rozpoczął coroczną trasę koncertową, po raz pierwszy z gościnnym udziałem Floor Jansen. 12 listopada odbył się pierwszy koncert. Na YT pojawiło się "Ave Maria", zaśpiewane przez Marco i Floor. Co sądzicie o tym wykonaniu? Kto z Was sięga do twórczości Raskasta Joulua nie tylko przed Świętami? ;)

 

[video=youtube]

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdy nie przepadałam za utworem "Ave Maria" i to wykonanie tego nie zmieniło, chociaż Floor brzmi świetnie. Raskasta Joulua uwielbiam i przyznaję się, słucham ich nie tylko w święta :D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przez całe święta męczę rodzinę fińskimi kolędami i świątecznymi piosenkami :)) 

Hitem zeszłego roku było Pieni Rumpali, fińska wersja Little Drummer Boy. Toni Kakao spisał się na medal ::)

 

[video=youtube]

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie znam fińskiego aby uchodzić tu za jakiegoś eksperta, ale skoro już tyle czasu jest wśród finów to już na pewno dużo potrafi i według mnie wykonanie bezbłędne aż się włos na głowie jeży i dostaję gęsiej skórki. Piękne wykonanie na dodatek po fińsku. Jeszcze raz SUPER !!!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiem tak nienawidzę świąt i piosenek świątecznych ,wielu co mnie zna wiedzą dlaczego ,ale jak dziś posłuchałem jak Floor śpiewała po fińsku to normalnie aż mi się miło słuchało w takiej wersji to piosenki świąteczne mogę słuchać ,a co do Ave Maryja to dla mnie zawsze nr 1 będzie wykon Tarji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komentarz studenta filologii: :D

Floorka ma strasznie śmieszny akcent! ♥ Jej ä i ö są takie bardziej germańskie niż fińskie, ale to dość zrozumiałe. Zresztą, śpiewa operowo, a tam zawsze jest problem z poprawną wymową głosek w danym języku. (Po fińsku chyba zwłaszcza.) I jak powiedziała: "Kaikki!" (Wszyscy!), to zrobiła krótkie "k" zamiast długiego. I zamiast "mitä?", zapytała "mikä?", ale wszyscy obcokrajowcy mylą przypadki dopełnienia bliższego wraz z ich partykułami pytającymi. W końcu w większości języków nie pyta się "co?" w różnych przypadkach. ♥

 

Ale jak na końcu mówiła "Kiitos paljon. Tossi [nie ma takiego słowa, ale może ja coś źle słyszę albo to jakieś slangowe czy nazwa własna] kaunis. Kiitos kaikille [znowu skróciła samogłoskę]. Hyvää joulua!", to miała bardzo ładną wymowę, czyli jednak to kwestia tego, że po fińsku operowo się nie da poprawnie wymawiać. Przynajmniej jak się nie jest Finem.

 

Tak się zastanawiałam i zastanawiałam, pomęczyłam trochę Google i doszłam do wniosku, że Floor wzdłużyła "s". Miało być "Tosi kaunis", czyli "Naprawdę pięknie." (Inna sprawa, że kaunis jest przymiotnikiem, a nie przysłówkiem (kaunisti), ale niech jej tam będzie).

Więc cały jej podziękowanie brzmi: "Dziękuję bardzo. Naprawdę pięknie. Dziękuję wszystkim. Wesołych świąt!".

I pociesza mnie myśl, że Floor z jej Finami 24/dobę też nie umie w partitivus. ♥

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

News dnia:

Raskasta Joulua łączy siły z TARJĄ! Na czterech tegorocznych koncertach:

14 grudnia w Hameenlinna

15 grudnia w Turku

16 grudnia w Kuopio

i 17 grudnia w Vaasa

artystka wystąpi na jednej scenie m.in. z Marco, Tonym Kakko i Elize Ryd. 

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona takim obrotem wydarzeń. To będą z pewnością wspaniałe, niezapomniane koncerty. 

I być może pierwszy maleńki kroczek ku temu, żeby siła muzyki wreszcie zwyciężyła, godząc zwaśnione strony. 

Tarja i Marco po latach znów razem na scenie. Teleportujcie mnie do Finlandii! 

http://raskastajoulua.com/

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie powiem, bardzo zaskoczył mnie ten news! Po raz kolejny żal mi, że nie mieszkam w Finlandii, też chętnie zobaczyłabym Tarję i Marco na jednej scenie. Wspaniale byłoby, gdyby pojawił się krążek z nagraniem takiego koncertu, zespół nie wypuścił nic nowego od dwóch lat, więc może... :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Aga za info, czekałem na ten utwór :)

 

Co sądzicie o duecie Tarji i Marco?

Szczerze pisząc spodziewałem się, że Tarja i Marco zaśpiewają w chórku i ponownie usłyszymy jak ich głosy się przeplatają w harmonie, za którymi wielu fanów tęski. Zamiast tego każdy śpiewa swoją partię osobno i przez to utwór wydaje się mniej pełny ("mniej-bardziej, rzekłby Kapelusznik), chłodniejszy, bez tej emocji, która łączy dwóch artystów na scenie... Ciężko jest mi to nazwać, ale mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szczerze pisząc spodziewałem się, że Tarja i Marco zaśpiewają w chórku i ponownie usłyszymy jak ich głosy się przeplatają w harmonie, za którymi wielu fanów tęski. Zamiast tego każdy śpiewa swoją partię osobno i przez to utwór wydaje się mniej pełny ("mniej-bardziej, rzekłby Kapelusznik), chłodniejszy, bez tej emocji, która łączy dwóch artystów na scenie... Ciężko jest mi to nazwać, ale mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.

Doskonale rozumiem, co masz na myśli. Moje odczucia są identyczne. Do końca z nadzieją w sercu czekałam na chwilę, kiedy głosy Tarji i Marco zabrzmią wspólnie, jak za dawnych lat, i jestem nieco rozczarowana, że się nie doczekałam... Rzeczywiście utwór przez to traci. Choć oboje śpiewają pięknie, to jednak brakuje tego pierwiastka, dzięki któremu można by to wykonanie uznać za spójne i doskonałe. Całość brzmi trochę jak dwie osobne części sklejone w jedną...

Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że chórek pojawi się podczas występów na żywo (szczęściarze, którzy tam będą!) Oby wówczas było inaczej niż na albumie. Czekam na duet z prawdziwego zdarzenia, na pozytywne emocje, uśmiechnięte twarze i uściski dłoni. Na to, żeby oboje pokazali światu, że wreszcie sobie wybaczyli.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Floor rozpoczęła tegoroczną serię koncertów z projektem RJ. Mamy już nowe nagranie klasycznego „Ave Maria" z udziałem Marco (można porównać z zeszłoroczną wersją live).

A już za nieco ponad dwa tygodnie „expect the unexpected”, czyli duet Marco z Tarją. Kto czeka? Kto już słuchał najnowszego krążka RJ, „IV”?

[video=youtube]http://https://www.youtube.com/watch?v=tXbdFF-0-9c

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem: wokal Marco i Tarji mocno przekombinowany , pieśń jest mocno emocjonalna i wszelkie wokalne udziwnienia mocno zniesmaczają mi odbiór- najlepsza i bardzo profesjonalna jest tu wokalna wersja Florki. Wiem , że istnieje wiele aranżacji tego utworu, ja jednak najbardziej lubię bardzo klasyczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja również lubię klasyczne aranżacje „Ave Maria” i wręcz wielbię duet Marco i Floor, który jest niemalże perfekcyjny (patrz mój poprzedni post). Jednak nie chcę i nigdy nie będę porównywać go do tego pierwszego, przejmującego wykonania Marco i Tarji, które musiało być niemałym wyzwaniem dla nich obojga. Z pewnością towarzyszyły im wczoraj wielkie emocje, bo co innego nagrać wersję studyjną w dwóch różnych zakątkach globu, a co innego po tylu latach w obecności tysięcy wyczekujących fanów wyjść razem na scenę, patrzeć sobie w oczy podczas występu i jeszcze panować nad głosem. Dla mnie osobiście nic tu nie jest przekombinowane, a wręcz jak najbardziej szczere. Aranżacje wokalne odbiegają wprawdzie od perfekcji, ale w tym wypadku zupełnie mi to nie przeszkadza. Myślę, że najważniejsze jest przełamanie lodów. Uśmiech Marco i łezka w oku Tarji (widać na innym, gorszej jakości nagraniu) dają nadzieję na odbudowanie pozytywnych relacji w przyszłości. I tak trzymać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Końcówka "Ave Maria"! ♥ Chyba już wcześniej wspominałam, że nie przepadam za tym utworem, więc wykonanie Tarjii Marco mnie nie zmiotło, ale już "Tulkoon Joulu" tak. Brak mi słów, siedziałam cały utwór z bananem na twarzy, cudownie zobaczyć znów Tarję i Marco na jednej scenie tak dobrze się bawiących. Widać, że Tarja bardzo emocjonalnie przeżywa te występy.

Możliwe, że idę o krok za daleko, ale jeśli już doszło do spotkania Tarji z Marco, to może gościnny występ Tarji w Najtfiszu nie jest już tak nierealnym marzeniem... :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciii, Ala, cii... Nie wybiegajmy aż tak daleko w przyszłość, żeby niczego nie zapeszyć ;) Na razie wygląda to bardzo dobrze. Wspaniale jest widzieć oboje w tak pogodnych nastrojach, uśmiechających się do siebie, emanujących serdecznością i pozytywnymi emocjami. Widać, że każde z nich przeżywa te wyjątkowe chwile. Te ulotne spojrzenia, przyjacielskie gesty i miłe słowa (hmm, podobno na końcu "Tulkoon Joulu" padają stwierdzenia, że zbyt długo się nie widzieli) wyrażają bardzo wiele. Ciekawe, jak będzie na kolejnych koncertach.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
(hmm, podobno na końcu "Tulkoon Joulu" padają stwierdzenia, że zbyt długo się nie widzieli)

 

Zgadza się, jakiś Fin przetłumaczył ich rozmowę w komentarzu pod filmikiem. Myślę, że spokojnie możemy to nazwać krokiem milowym ;)

Dałabym się pokroić za ich duet w nieco innym repertuarze (takiego jednego zespołu, wiecie ;)).

 

RJ to świetny projekt, tylu wokalistów w jednym miejscu, do tego świąteczne nuty z pazurem.

Skrada serce!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Formacja Raskasta Joulua właśnie ogłosiła tegoroczną trasę koncertową, która... pokrywa się z europejską częścią trasy Nightwish (w tym oczekiwanym przez nas koncertem w Krakowie). Marco i Floor się nie rozdwoją, ale prawdopodobnie ponownie zobaczymy na scenie Tarję :)

Daty koncertów pod linkiem:

http://www.raskastajoulua.com/

VjVexC3.jpg?1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Projekt Raskasta Joulua obchodzi w tym roku swoje 15. urodziny. Z tej okazji zaplanowano wyjątkową trasę koncertową po Finlandii, która rozpocznie się już w połowie listopada i potrwa do 18 grudnia. Punktem kulminacyjnym będzie z pewnością koncert w Helsinkach (14.12), podczas którego na jednej scenie zaprezentują się Marko, Floor, Tarja oraz Tommy Karevik, z którym Tarja nagrała duet „Silent Masquarade” (można go posłuchać na najnowszym krązku „In The Raw”). To ma być show z wielkim rozmachem – wspominkowa podróż przez historię zespołu i prawdziwa uczta dla fanów metalu.

Z pewnością nie zabraknie też wzruszeń i przyjacielskich gestów. Jak powiedziała Tarja w jednym z ostatnich wywiadów: „The past is what it is, we cannot change that. We can only change the future.”

Mam cichą nadzieję na DVD z tej trasy.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już się cieszę na piękne, świąteczne i niezwykle klimatyczne koncerty RJ! Zwłaszcza, że w tym roku na jednej scenie i Marco, i Floor, i Tarja :D! Jestem baaardzo ciekawa, czy oni zaśpiewają coś we troje? Jeśli tak, to już zazdroszczę wszystkim, którzy będą oglądać ten występ. Nie lada gratka :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.