Historia utworu Higher than Hope

W czwartek, 13 września 2012 roku, Nightwish wykonał utwór Higher Than Hope w Atlancie, został on zadedykowany rodzinie Bruelandów.

Dla tych z was, którzy ich nie znają, prosimy czytać dalej tę niezwykle wzruszającą historię.


Marc Christian Brueland – artysta i DJ o niezwyciężonym duchu

Marc Brueland, utalentowany artysta i DJ popularnego nocnego klubu zmarł w sobotę, 25 października 2003 roku po siedmioipółletniej walce z rakiem. Miał wówczas 30 lat i żył w San Diego.

W szkole średniej Marc zainteresował się komiksami i rozpoczął karierę jako rysownik.

Włożył całe swoje serce, aby osiągnąć cel. Udoskonalił swe zdolności artystyczne do tego stopnia, że stał się najlepszym artystą w szkolnym programie twórczym.

Kilka tygodni później, Markiem zainteresowało się studio animacji American Film Technologies w San Diego, gdzie rozpoczął pracę jako „clean up artist”1, aby następnie awansować do roli fazisty2.

Po zakończeniu pracy jako animator, Marc po raz kolejny postanowił podążyć za marzeniem o stworzeniu własnej linii komiksów. Wraz z dwójką swych najbliższych przyjaciół, Christopherem Higginsonem i Rayel Friesen, założył Invincible Studios, małą firmę, drukującą komiksy. Cała trójka, każdy po 19 lat, osobiście opublikowała rozpowszechnioną za granicą komiksową antologię Three. Jego wkład w ten komiks jest nadal zachwalany, mimo tego, że Marc nie bierze już udziału w tworzeniu serii.

Z kolejnym kamieniem milowym doświadczenia zatkniętym za pas, Marc wrócił do pracy w animacji i szybko okazał się być znakomitym animatorem. Pracował w Lightspan Partnership i Aerie Animation nad projektami edukacyjnymi dla dzieci. W wieku zaledwie 22 lat został głównym animatorem i rozpoczął pracę nad swym pierwszym własnym projektem, lecz jego kariera szybko się zakończyła, gdy zaczął wykazywać oznaki choroby, Fibrolamellar Hepatocellular Carcinoma, rzadkiego rodzaju raka wątroby.

W Scripps Green, jednym z wiodących ośrodków leczenia raka, przeszedł radykalną i bardzo ryzykowną operację w celu usunięcia ogromnego nowotworu z jego wątroby, opisanego jako nowotwór „o wielkości grejpfruta”, który prawdopodobnie rósł niewykryty w ciele Marca od czasów liceum.

Dorastał, by pozostawić piętno swojego imienia w dziedzinie publikacji, udowodnił, że sam naprawdę jest „niepokonany”3. Przez następne siedem i pół roku był dręczony przez kolejne kilka nowotworów i poważnych operacji, które ograniczyły jego możliwość do kontynuowania pracy na polu artystycznym, ale nigdy nie stłumiły jego nadziei i pewności siebie.

Pomimo nękającej go gorączki i chronicznego bólu był w stanie dostarczyć „back up story”4 do „Lenore” – popularnej serii komiksów Romana Dirge’a (dla SLG Publishing) i nadal oczekiwał z niecierpliwością momentu, w którym będzie mógł w końcu ponownie tworzyć.

Choć był niezdolny do pracy na pełny etat jako twórca komiksów, Marc lubił uczestniczyć w dorocznych Konwencjach Komiksu w San Diego i stawał się inspiracją dla każdego, kogo poznał. Pozostawiał ślad w życiu innych artystów i rówieśników.

Nie pozwalając, aby choroba zniszczyła jego optymistyczne nastawienie, zaczął wykorzystywać swoją artystyczną naturę, pracując raz w tygodniu w lokalnych klubach nocnych jako DJ. Najdłużej pracował w Club Sabbat – popularnym klubie gotycko-industrialnym w San Diego.

Podczas przeglądania kompilacji CD do swojego zbioru DJ-a, Marc natknął się na album zawierający cover „Walking in the Air” autorstwa nagradzanej platyną za najlepszą sprzedaż fińskiej grupy metalowej Nightwish. Pamiętając tą piosenkę ze swojej ulubionej bajki z dzieciństwa, natychmiast zadzwonił do matki, by podzielić się z nią znaleziskiem. To były dla rodziny Marca ciężkie czasy i piosenka „Walking in the Air” posłużyła jej członkom jako sposób, aby zjednoczyć się na nowo. Chcąc dowiedzieć się więcej o piosence i zespole, matka Marca, Georgene, zaczęła wydzwaniać do wytwórni… i rzeczywiście udało jej się nawiązać kontakt z członkami zespołu. Poprzez rozmowy telefoniczne, Marc i lider zespołu, Tuomas Holopainen, stali się bliskimi przyjaciółmi.

Mark odbył podróż do Atlanty, by zobaczyć Nightwish na żywo, na koncercie podczas festiwalu ProgPower i, aby spotkać się z zespołem. Podczas występu, grupa zadedykowała mu utwór „Walking in the Air” i, pomimo niemal obezwładniających efektów choroby, Marc zdołał przejść krótki dystans i wejść na scenę. Marc i Tuomas uścisnęli się, po czym Marc podszedł do mikrofonu i powiedział: „To mój brat”, w stronę ryczącego z aprobatą tłumu, z którego wielu ludzi słyszało historię Marca i wzruszyła ich ona do łez.Marc na scenie z zespołem Nightwish.


Gdy wzajemna przyjaźń rozwinęła się, grupa Nightwish, zainspirowana siłą i odwagą Marca, którą pokazał podczas swojej walki z rakiem, stworzyła utwór Highter Than Hope w ramach nagrywanego przez nią wówczas albumu Once – piosenka ta miała stanowić hołd dla Marca. Utwór zawiera urywki rozmowy z wywiadu, którego Marc udzielił po swojej pierwszej operacji.

Niestety, Marc zmarł zanim miał szansę usłyszeć swoją piosenkę.

Kolejnym smutnym wydarzeniem w tej historii była śmierć taty Marca, Erica, 11 listopada,2007 roku, po jego własnej walce z rakiem. Na krótko przed śmiercią miał okazję odwiedzić wraz z rodziną Tuomasa z zespołu Nightwish i rodzinę Holopainenów w hrabstwie Orange. Eric zmarł, słuchając swojej ulubionej piosenki Nightwisha, Meadows Of Heaven, i został pochowany razem z synem.
Nadzieje wysoko sięgały. Chóry były olbrzymie. Teraz ostały się jedynie me marzenia, które pozostaną żywe dzięki Tobie… – fragment piosenki Higher Than Hope5
Eric i Marc Brueland


Quote

Chcielibyśmy skorzystać z okazji i wyrazić naszą serdeczną wdzięczność wszystkim tym, których poruszyła historia naszego ukochanego syna, Marca – zarówno na tej stronie jak i poprzez muzykę zespołu Nightwish. Jak wiecie, Marc przegrał swoją bohaterską bitwę z rakiem 25 października 2003 roku. Przez te piętnaście lat nasza żałoba trwała niezmiennie. Marc był siłą napędzającą w życiu każdego z nas. Jego kreatywność, otwartość osobista i żądza życia były zaraźliwe. Światło zgasło w naszym życiu i zostaliśmy opuszczeni w ciemności, zastanawiając się „dlaczego”? Ale dzięki muzyce Nightwisha „Highter Than Hope”, Marc jest na tym świecie nieśmiertelny. Fala współczucia fanów muzyki metalowej, fanów komiksów i tych, którzy go znali, pomogła nam zmierzyć się z ogromem naszej straty. Dlatego, w 2005 roku, za każdym razem, gdy usłyszycie „Highter Than Hope”, pamiętajcie odwagę Marca i wiedzcie, że jego rodzina na zawsze pozostanie wdzięczna za te wszystkie wyrazy miłości okazanej nam przez obcych ludzi z całego świata.

– Z poważaniem, Rodzina Bruelandów


Wypowiedź Erin Brueland z 11.09.12:

Quote

9 lat temu zabraliśmy Marca do Atlanty, aby spotkać się i pożegnać z Tuomasem i z zespołem Nightwish. Dzisiaj mama i ja powracamy do tego samego miejsca, do którego zabraliśmy jego, by uhonorować go ponownie razem z zespołem. Mam ogromną nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze i, że będziemy mogli uściskać ich i podziękować im za bycie naszą drugą rodziną i za dawanie nam nadziei przez te wszystkie lata. To dla was bracia!


Od matki i siostry Marca 21.09.12:

Quote

Do wszystkich wspaniałych ludzi z Atlanty, wszystkich tych na ProgPower i do naszych ukochanych fanów Nightwisha – chcemy podziękować wam z całego serca za życzliwość okazaną nam na tegorocznym festiwalu i przez te wszystkie lata. Miałyśmy zaszczyt zjednoczenia się ponownie z wami wszystkimi i szansę doświadczenia tego emocjonującego przeżycia, jakim było wykonanie utworu „Highter Than Hope” – wspólnie. Dzięki wam wszystkim byłyśmy w stanie pozbierać się po tragicznej stracie naszego kochanego Marca. Niech wam Bóg błogosławi! Jesteście świetni – trzymajcie tak dalej, aż do momentu, gdy spotkamy się ponownie!

– Georgene i Erin Brueland _/


Erin i Georgene za kulisami z zespołem Nightwish 13.09.12
Tarja Turunen, była wokalistka Nightwisha, za kulisami z Markiem na próbie zespołu w 2003 roku.
Dzień koncertu na ProgpPwer w Atlancie. Marc był bardzo chory i źle reagował na leki. Miał pozostać w hotelu, ale w ostatniej chwili zdecydował się iść na występ. Ku zaskoczeniu wszystkich, Marc nie tylko przybył, ale także wstał z wózka i wszedł na scenę!


Marc i jego rodzina oglądali występ zespołu będąc na scenie. Mężczyzna w białej koszulce to manager – wyciera napływające do oczu łzy.
Grupa zadedykowała utwór „Walking in the Air” Marcowi. Marc wszedł na scenę, przytulił Tuomasa i nazwał go bratem. Nikt z obecnych nie powstrzymał się od płaczu.


Tuomas i Marc
Bruelandowie i Holopainenowie w Finlandii.


Dziękujemy zespołowi Nightwish i rodzinie Bruelandów za waszą miłość, odwagę i niezwykle piękne słowa – na zawsze pozostaniecie częścią rodziny ProgPower USA.

  1. 1) „clean up artist” – osoba „oczyszczająca” i poprawiająca pierwotne/surowe wersje obrazków do animacji
  2. 2) fazista – ang. inbetweener – animator wypełniający fazy ruchu postaci pomiędzy kluczowymi rysunkami
  3. 3) „invincible” – odniesienie do nazwy założonej przez Marca firmy – Invincible Studios
  4. 4) „back up story” – krótka nowelka lub opowiadanie luźno związane z główną serią książek lub komiksów
  5. 5) fragment piosenki Highter Than Hope – w oryginale: The hopes were high. The choirs were vast. Now my dreams are left to live through you…


Źródło: ProgPower USA | Tłumaczenie: Taiteilija