Dark Passion Play Tour

Dark Passion Play Tour

Informacje

Dark Passion Play Tour – czwarta światowa trasa promująca szósty album zespołu Dark Passion Play. Była to pierwsza trasa koncertowa z nową wokalistką Anette Olzon i najdłuższa w historii Nightwisha. Grupa po raz pierwszy zagrała w takich miejscach jak Izrael, Chiny, Hong Kong, Litwa, Luksemburg, Irlandia, Serbia i Chorwacja.
22 września 2007 zespół zagrał jeden z trzech sekretnych koncertów w Rock Café w Tallinn w Estonii przedstawiając się jako grupa coverująca Nightwish – Nachtwasser. Pierwszym oficjalnym koncertem był ten w Tel Avivie, w Izraelu, 6 października 2007. Trasę zakończył występ w Hartwall Areena, który był największym koncertem w tej trasie – uczestniczyło w nim 11 tysięcy fanów.

Skład

Członkowie zespołu

  • Anette Olzon – wokal
  • Tuomas Holopainen – keyboard
  • Emppu Vuorinen – gitara prowadząca
  • Marco Hietala – bas, męski wokal
  • Jukka Nevalainen – bębny i perkusja

Muzycy sesyjni podczas trasy

  • Troy Donockley – dudy (Wielka Brytania i koncerty w 2009)
  • John Two-Hawks – męski wokal (Louisville, Mokena i Sauge)
  • Pekka Kuusisto – skrzypce (Hartwall Areena)

Ciekawostki

Po zmianie wokalistki setlista wyglądała tak, że zespół postawił w większości na nowy materiał, nie zapominając jednak o starych numerach, niektóre z nich jak Wishmaster na nowo przearanżowując i dodając orkiestralny wstęp. Wszystkie stare utwory grano też niżej w oryginale.
Najczęściej stosowanym intro był utwór Johna Debneya Rescurrection z film Pasja, natomiast jako outro służył utwór London Jamesa Newstona Howarda z filmu Krwawy Diament. Na ostatnim koncercie w Helsinkach outrem był niewydany wówczas jeszcze cover The Heart Asks Pleasure First.
Zespół ponownie wplatał w utwory nawiązania do innych artystów, na przykład utwór Moskau grupy Dschinghis Khan w Sacrament of Wilderness.
Emmpu na stałe już grał na koncertach jedną i tą samą gitarą, purpurowym ESP o obniżonym strojeniu.
To również pierwsza trasa, na której Marco obok Warwicka Infinity zaczyna używać niebieskiej gitary basowej Warwick Vampyre.

Covery koncertowe

Utwór Autor oryginału
Finlandia Sibelius
Symphony of Destruction Megadeth

Koncert w Polsce

19 lutego 2008 zespół zawitał po raz drugi z koncertem do Polski. Tym razem występ odbył się w krakowskiej hali Wisły. Tłumy oczekujące pod halą już wiele godzin przed były świadkami energetycznego show, podczas którego zespołowi została wręczona złota płyta za sprzedaż albumu Dark Passion Play w naszym kraju.

Podsumowanie

Informacje Szczegóły
Czas trwania trasy: 6 października 2007 – 19 września 2009
Liczba koncertów: 199
Zasięg: Finlandia, Estonia, Niemcy, Izrael, USA, Kanada, Dania, Szwecja, Norwegia, Szwecja, Austria, Japonia, Chiny, Hong Kong, Australia, Litwa, Polska, Czechy, Szwajcaria, Włochy, Słowenia, Węgry, Grecja, Holandia, Luksemburg, Belgia, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia, Meksyk, Serbia, Brazylia, Argentyna, Chile, Węgry, Rosja
Zespoły supportujące: Paradise Lost, Pain, Indica


Opracowanie: Adrian, Maciek