Within Temptation Polska o "Hydrze"

Gdy otrzymaliśmy propozycję napisania artykułu dot. Within Temptation, celem umieszczenia w niniejszym magazynie, zastanawialiśmy się – na czym najlepiej się skupić, biorąc pod uwagę ogrom informacji, jakie moglibyśmy w tym tekście umieścić? Po zastanowieniu, zdecydowaliśmy się pozostawić wszelkie smaczki związane z początkami Within Temptation, o których nierzadko nie znajdziecie słowa w sieci, na inną okazję – tym razem skupimy się na ostatnich wydarzeniach w historii grupy – a jest o czym pisać!
Nieco ponad miesiąc temu, bo 31 stycznia, miał bowiem premierę najnowszy krążek zespołu, o intrygującym tytule – Hydra. Autorem okładki tego wydawnictwa jest znany już dobrze fanom, którzy śledzili poczynania Within Temptation w erze The Unforgiving, artysta – Romano Molenaar.


Within Temptation - Hydra Okładka najnowszego albumu Within Temptation „Hydra”


Tytułowa hydra to stworzenie pochodzące z mitologii greckiej, potwór wyobrażany najczęściej jako wielogłowy wąż wodny, którego nie można zabić – jeśli odetniesz jedną głowę, dwie kolejne odrastają na jej miejscu. Robert Westerholt, założyciel zespołu, zauważa, że cechy tego stworzenia idealnie reprezentują ich najmłodsze dziecko. Według niego Hydra odzwierciedla różnorodność twórczości Within Temptation, nawiązując stylistycznie do ich dawnego materiału, czerpiąc przy tym pełnymi garściami z ostatnich dokonań – w tym doświadczeń przy nagrywaniu The Q-Music Sessions, albumu zawierającego aranżacje znanych utworów muzyki popularnej, który pojawił się na półkach sklepowych w Holandii oraz Belgii w kwietniu 2013 roku. Premierę Hydry poprzedziło wydanie EP-ki Paradise (What About Us?), na której znalazły się trzy demówki, stanowiące przedsmak zawartości albumu. Poza nimi, na krążku znajdziemy finalną wersję utworu promującego Hydrę, czyli tytułowe Paradise (What About Us?). Piosenka na pewno zainteresuje fanów Nightwisha, gdyż gościnnie można na niej usłyszeć byłą wokalistkę zespołu – Tarję! Pani Turunen wspomina współpracę jako cudowne przeżycie, mówi:


Quote from Tarja Turunen
Zawsze doceniałam muzykę Within Temptation, mam ich albumy, więc jest to naprawdę świetne móc być częścią tego, co tworzą.EP-ka swoją premierę miała 27 września za pośrednictwem iTunes, fizycznie wydana została jedynie w Japonii – 23 października. Wśród sympatyków zespołu, Hydra wzbudziła burzliwe dyskusje na długo przed jej oficjalną premierą. Wielu obawiało się gościnnego udziału amerykańskiego rapera – Xizbita, inni zaś z niecierpliwością oczekiwali szansy na usłyszenie finalnych wersji utworów, których dema wydane na Paradise (What About Us?) zaostrzyły ich apetyt na tę muzyczną ucztę. Hydra finalnie spotkała się z ciepłym przyjęciem, choć bez wątpienia, pomimo wyraźnych nawiązań do dawnych dokonań (m.in. obecność growlingu Roberta, z którym Within Temptation rozstało się po premierze Mother Earth), po raz kolejny zespół wyraźnie zaznaczył swoje odejście od rocka stricte symfonicznego, czerpiąc inspiracje z muzyki popularnej. Wyraźnie czuć nawiązania do twórczości artystów takich jak Florence and the Machine, czy Lana del Rey. Nie dziwi to jednak, zważywszy, że Sharon jest wielką fanką dokonań szczególnie tej drugiej pani – miała nawet okazję niedawno przeprowadzić z nią wywiad, podczas jej wizyty w holenderskiej telewizji. Poza wspomnianymi już muzykami, dla polskich fanów Within Temptation przygotowało specjalną niespodziankę, z której ogłoszeniem czekało dość długi czas – na rodzimej edycji Hydry, w utworze Whole World Is Watching, możecie usłyszeć duet Sharon z Piotrem Roguckim, liderem popularnego w Polsce zespołu Coma, który o współpracy z grupą mówi tak:


Quote from Piotr Rogucki, Coma
Utwór Whole World Is Watching to brzmienie niezwykłej przygody: ogromny zaszczyt niespodziewanego zaproszenia, owocna współpraca, a efektem tego wszystkiego jest połączenie dwóch, jakże różnych głosów, w jednej, pięknej piosence. Mam nadzieję, że ten kawałek będzie równie ważny dla słuchaczy tak, jak bez wątpienia, jest dla mnie


Within Temptation, zapraszając do współpracy tak wielu artystów z nierzadko bardzo odmiennych muzycznych światów, starało się stworzyć album, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Czy im się to udało? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy już Tobie – jeśli jednak do tej pory nie zainteresowała Cię ich twórczość, może warto odważyć się na spotkanie z Hydrą? Po najświeższe informacje dot. grupy zapraszamy na nasz profil na facebooku – https://www.facebook.com/mindwalkerpl

    Comments