„Finlandia w pigułce”, czyli tam, gdzie narodziła się legenda

To tutaj urodzili się Tarja i Tuomas3, uczyli się w szkole muzycznej pod opieką Plamena Dimova wraz z Emppu i Jukką.4 Ale Kitee nie jest warte bliższego poznania tylko dlatego, że stamtąd pochodzi jedna z legend symfonicznego metalu, że tam zaczynała swoją karierę. Że na ulicy czy w sklepie przy pewnej dozie szczęścia możemy tam spotkać Tuomasa razem z Johanną Kurkelą. Jest wiele powodów, dla których warto je odwiedzić – choćby palcem na mapie lub przez Internet.


Do zatrzymania się w Kitee zachęca nas nawet zwykły przewodnik po Finlandii5: „[…] Kitee, gdzie można zjeść kolację (często serwuje się dziczyznę, prawie zawsze przepyszne desery z jagód) i spędzić noc w hotelu-restauracji Kiteenhovi […]. W Kitee przy Karhutie („niedźwiedzia drogaˮ) jest sklep fabryczny Marimekko/Iittala.ˮ


Herb Kitee Herb KiteeCo ciekawe, herb Kitee jest także ikoną dla oficjalnej strony Nightwish (http://nightwish.com) – zobaczcie sami! :)


Skoro autorzy przewodnika nawiązali do działalności firmy Marimekko (produkującej odzież oraz artykuły gospodarstwa domowego6), postaram się ją nieco przybliżyć – choćby ze względu na jej nietypowość. Ulla Simonen w rozmowie z dziennikarką Gazety Wyborczej opowiedziała nieco o fińskich strojach i tej firmie. „Nasze poczucie stylu kształtowały fińskie firmy odzieżowe, wśród których szczytem szaleństwa jest Marimekko. Stroje Marimekko bywają kolorowe, zdarzy się nawet wzór w kwiaty. Ale nigdy nie są sexy. My, Finki, mamy zakodowane, że jeśli ubierzemy się kobieco, nikt nas nie będzie traktował serioˮ.7 Ale to nie jedyny powód, dla którego o nim wspominam. Fana Nightwish – choć prędzej kobietę niż mężczyznę – może zainteresować fakt, że Marimekko jest jedną z firm, których ubrania nosi była wokalistka – Anette Olzon8.

Wróćmy jednak do Kitee. Nie będę tu opiewać Muzeum Nightwish, bo jego obecność jest dość oczywista i niemal każdy fan wie o jego istnieniu. Przedstawię tutaj miejsca, związane z zespołem, o których tak często się nie wspomina.

Dla tych, którzy oglądali film End of Innocence, znanym obiektem w tym miasteczku może być restauracja Karhu, czyli po polsku „Niedźwiedźˮ (fi. Ravintola Kiteen Karhu), umiejscowiona przy ulicy Kiteentie, nr 1 – według portalu osuma.fi – najlepsza w mieście przy ocenie 9/109; użytkownicy Facebooka przyznali jej średnio 3,6 punktów na 5. Kiteen Karhu jest również miejscem wielu koncertów, głównie rockowych.10 W End of Innocence jeden z członków zespołu nazwał go „sercem nocnego życia Kiteeˮ11

Kolejnym ciekawym obiektem jest również restauracja – Ravintola Reino, znajdująca się również na Kiteentie, ale pod numerem szóstym12. Jest to miejsce o tyle ciekawe, że fani muzyki rockowej czy metalowej, a już zwłaszcza zespołu Nightwish, zastaną tam wiele ciekawych obiektów – np. wiszącą na ścianie restauracji złotą płytę za album Imaginaerum, otrzymaną przez właścicieli restauracji od Tuomasa. Odbywają się tu spotkania miejskiej młodzieży, koncerty, na których wśród gości znajdują się również członkowie zespołu13 i wiele, wiele innych. Można tam także usłyszeć fińskie opowieści – na przykład te, na których oparta jest Kalevala14. Gratką dla fanów może być też informacja, że to tutaj Tuomas otrzymał prezenty i listy od fanów przekazane przez Nightwish Kitee Radio w styczniu 2014 r.15


Złota płyta za album Imaginaerum w restauracji Reino, Kitee Złota płyta za album Imaginaerum w restauracji Reino, Kitee

Kulturalnie w okolicy

11. grudnia 2013 r. w kościele w Kitee miał miejsce koncert fińskiej piosenkarki, Johanny Kurkeli16, prezentującej swój najnowszy album, Joulun Lauluja17, zawierającyfińskie kolędy i piosenki świąteczne (jedną z nich było Oi joulunajan ihmiset, duet z Marco Hietalą18, nad którym pracowali również Tuomas i Troy19). Tego samego dnia, we wspominanej wcześniej restauracji Reino odbyło się spotkanie Johanny z fanami, na którym piosenkarka rozmawiała z nimi i rozdawała autografy20.

1. lutego 2014 r. w Joensuu (niecała godzina drogi samochodem od Kitee21) i 13. lutego w Kuopio (około dwie i pół godziny22) odbyły się koncerty Sonaty Arctiki23 w ramach trasy podsumowującej 15 lat działalności zespołu24. Na koncertach pojawiały się również utwory z nowego albumu, Pariah’s Child, którego premiera odbędzie się 28. marca.25

Na początku lutego trasę po Finlandii rozpoczęła Indica,26 promując swój najnowszy krążek, Shine (w fińskiej wersji nosi on tytuł Älä kanna pelkoa). Album został wydany pod koniec stycznia 2014 r. przez wytwórnię Nuclear Blast.27 Koncert najbliższy matce Nightwish, Kitee, odbędzie się 9 sierpnia w Kuopio.


Indica Najnowszy album Indiki (edycja fińska).


7. marca 2013 r. w Kiteesali odbędzie się koncert duetu Raimo Laukki (śpiew operowy) – Pekka Pöllänen (akordeon), promujący album pod tytułem Taakse jäänyttä elämää (fi. Z poprzedniego życia). Utwory nawiązują do tematyki wojennej oraz krajobrazów Finlandii28.

Rozmaitości z krainy tysiąca jezior*

*Liczba jezior w Finlandii wynosi 187 888, nazwa „kraina tysiąca jeziorˮ jest nazwą zwyczajową i nie jest oparta na rzeczywistości.29 :)

Sport

Quote
W 1908 roku Finowie spóźnili się na zawody olimpijskie i dozorcy nie chcieli ich wpuścić na stadion. 70 sportowców przeskoczyło przez ogrodzenie i w ten sposób uratowało swoje olimpijskie szanse.

~bezuzyteczna.pl30

Quote
Jukka Vilijanen jest pierwszym człowiekiem, który przebiegł Saharę. 48-letni Fin pokonał 1600 km w 31 dni.

~faktopedia.pl31

Humor

  • Szwed siedział w pubie w Finlandii. Pewien stały klient złożył mu propozycję: – Dam ci 200 dolarów, jeśli pozwolisz mi rozbić na swojej głowie dziesięć butelek piwa. Szwed chwilkę pomyślał i w końcu się zgodził. Fin roztrzaskał na jego głowie pierwszą butelkę, następnie drugą i kolejne, ale skończył po rozbiciu dziewięciu butli. – Więc… kiedy zamierzasz rozbić dziesiątą butelkę? – zapytał Szwed. – Nie jestem kompletnym idiotą – odpowiedział Fin. – Wówczas musiałbym dać ci te 200 dolców.Po czym poznać ekstrawertycznego Fina? Gdy z tobą rozmawia, spogląda na twoje stopy zamiast na swoje własne.32


    Comments