The Solace System - recenzja

The Solace System to najnowsza EP zespołu Epica. Data premiery planowana jest na całym świecie na 1 września 2017 roku. Składa się z sześciu nowych numerów o mocnym charakterze muzycznym w stylu The Holographic Principle. Nic w tym dziwnego bo powstała podczas twórczej fazy ostatniego krążka. Mark Jansen tłumaczy, że nie zmieściły się na krążku a są zbyt wartościowe żeby o nich zapomnieć. Kto polubił THP i tutaj znajdzie perełki: utwory o muzycznej kontrastowej wszechstronności i mocno bombastycznych akcentach.

1. The Solace System

(muzyka: Isaac Delahaye, słowa: Simone Simons)


Tytułowa piosenka The Solace System jest charakterystyczna dla THP z charyzmatycznym wokalem Simone, magiczną orkiestracją, genialnymi riffami i niesamowitą solówka Isaaca. Nie może się nie podobać, bo jest po prostu dobra i typowa dla symfonicznego metalu. Utwór traktuje o "systemie pocieszenia" wewnątrz każdego z nas, który daje nam siłę w chwilach słabości i pozwala nam czerpać inspirację zewsząd2. Fight your Demons

(muzyka: Ariën van Weesenbeek, słowa: Mark Jansen)


Fight Your Demons, drugi utwór na EP został wydany w zeszłym roku dla amerykańskich fanów podczas trasy koncertowej w Stanach. Szybko zdobył aplauz za odpowiedni nastrój, moc i energię dla właściwego tematu. Bardzo charakterystyczne refreny szybko wpadają w ucho i jest to jeden z łatwiej zapamiętywalnych motywów na płycie.
Warstwa liryczna opowiada o naszych myślach, które niekontrolowane mogą stać się naszą przeszkodą - demonami, z którymi powinniśmy walczyć.

3. Architect of Light

(muzyka: Ariën van Weesenbeek, słowa: Simone Simons)


5 minutowy utwór, bardzo dynamiczny i melodyjny. Charakterystyczny motyw przewodni wyróżnia się na tle pozostałych utworów i zapada w pamięci. Zespół pokazuje w pełni swoje orkiestralne zaplecze, zwłaszcza wyróżniając sekcję dętą. Na szczególną uwagę zasługuje dialog chórów z Simone w drugiej części utworu.
Tekst traktuje o koszmarach. Według autorki tekstu, Simone, sny i ich analizy są dla niej bardzo inspirujące.


4. Wheel of Destiny

(muzyka: Isaac Delahaye, słowa: Mark Jansen)


Wheel Of Destiny to bardzo rytmiczny kawałek z przeplatanym dźwięcznym wokalem Simonem i drapieżnym growlem Marka. Motywy orientalne zawsze grały sporą rolę w brzmieniu zespołu a tutaj jest to szczególnie odczuwalne - głównie w zwrotkach. Jeden z cięższych utworów na EP z genialną solówką Isaaca pod koniec oraz ciekawymi solówkami klawiszowymi Coena.
Utwór traktuje o współczesnych mediach, które zakłamują w swoich przekazach rzeczywistość. Jest dedykowany uczciwym dziennikarzom, którzy ryzykując swoje życie przedstawiają prawdę.


5. Immortal Melancholy

(muzyka: Mark Jansen, Joost van den Broek, słowa: Simone Simons)


Akustyczna ballada z anielskim, spokojnym i relaksującym wokalem Simone. To praktycznie ten sam utwór, który znamy z THP jednakże wzbogacony o kameralną orkiestrację.
Ten smutny utwór opowiada historię z życia wokalistki o dwóch nieuleczalnie chorych kochankach, którzy chcą umrzeć razem by nie zostawić drugiej osoby samej na tym świecie. Jest to pochwała potęgi miłości.6. Decoded Poetry

Decoded Poetry zamyka płytę. Najdłuższy 6,5 minutowy utwór jest bogaty w mieszane nastroje: słodki wokal Simone, mroczny growl Marka, bogate aranżacje chóru oraz świetne solówki.
Bombastyczna piosenka zawiera bardzo ciekawą i klimatyczną wstawkę z delikatną orkiestracją oraz gotyckim chórem.


Trudno nie uznać, że krążek jest mistrzowski. Genialne łączenia muzycznych nastrojów, stylów wokalnych i umiejętność ukołysania słuchacza ciężkim brzmieniem to absolutne świadectwo talentów. Dla fanów pozycja obowiązkowa :)


Autorzy: Beata i Adrian

    Comments